NYHETER 2022-11-17 KL. 10:20

Klart med elstöd i Sverige

Energimarknadsinspektionen har sagt sitt. Nu är det klart att det blir ett elstöd i Sverige. I Kungsbacka landar ersättningen på 50 öre per kilowattimme.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Regeringens förslag har därmed fått godkänt och stödet ska nu bli verklighet. Däremot blir det ett tak för ersättningen för storförbrukare.
Kungsbacka tillhör elområde 3, men det gäller inte för hela Halland. De som bor i Falkenberg eller längre söderut tillhör elområde 4 och där blir ersättningen 79 öre per kilowattimme.
Stödet kommer att betalas ut till alla som har elnätsavtalet för ett hus eller lokal. Den som har elnätsavtalet när Energimarknadsinspektionen har godkänt Svenska kraftnäts ansökan som får stödet.
Det är ännu inte klart när ersättningen ska betalas ut.


Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord
FOTBOLL 2026-09-01 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord

✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-09-02 KL. 21:30
Dykolycka i Lerkil

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.