NYHETER 2022-11-17 KL. 10:20

Klart med elstöd i Sverige

Energimarknadsinspektionen har sagt sitt. Nu är det klart att det blir ett elstöd i Sverige. I Kungsbacka landar ersättningen på 50 öre per kilowattimme.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Regeringens förslag har därmed fått godkänt och stödet ska nu bli verklighet. Däremot blir det ett tak för ersättningen för storförbrukare.
Kungsbacka tillhör elområde 3, men det gäller inte för hela Halland. De som bor i Falkenberg eller längre söderut tillhör elområde 4 och där blir ersättningen 79 öre per kilowattimme.
Stödet kommer att betalas ut till alla som har elnätsavtalet för ett hus eller lokal. Den som har elnätsavtalet när Energimarknadsinspektionen har godkänt Svenska kraftnäts ansökan som får stödet.
Det är ännu inte klart när ersättningen ska betalas ut.


Kampen går vidare för Träffpunkten
NYHETER 2026-03-19 KL. 17:00
Premium

Kampen går vidare för Träffpunkten

457 namnunderskrifter inlämnade till politikerna

Larm om brand
BLÅLJUS 2026-03-19 KL. 16:47
Premium

Larm om brand

Premiär för nya elbilspremien
NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premium

Premiär för nya elbilspremien

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-03-19 KL. 21:54
Person eldade nära fastighet
Premium | NYHETER 2026-03-19 KL. 17:00
Kampen går vidare för Träffpunkten
Premium | BLÅLJUS 2026-03-19 KL. 16:47
Larm om brand

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.