NYHETER 2021-09-24 KL. 11:58

Katten Sauron blev skjuten med hagelgevär

Åsa Forsséns katt Sauron blev dålig och blödde. Hos veterinären visade det sig att han blivit skjuten med 15 hagel. Nu vill Åsa varna andra kattägare i Onsala.

– Är det någon skjuter katter med vilja är det illa. Men är det ett misstag är det lika illa.

Katten Sauron blev skjuten med hagelgevär
Åsa Forsséns katt Sauron blev skjuten med 15 hagelskott.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Då är det någon som inte vet vad man siktar på. För ett par veckor sedan kom Åsa Forssén hem och hittade Sauron, sju år, liggandes på köksgolvet. Åsa trodde att katten bara var trött. Men när han försökte röra på sig märkte hon att något inte stämde.

– Han var helt utslagen och blödde, säger Åsa Forssén.

Hon tog Sauron till Blå Stjärnans Djursjukhus i Göteborg där han undersöktes. Veterinären trodde att katten hade blivit biten, men han hade dåliga värden och dålig hjärtfrekvens så han fick ligga kvar på sjukhusets intensivvårdsavdelning över natten.

Nästa dag ringde sjukhuset till Åsa och talade om att de hade hittat 15 hagel i kattens kropp. Bland annat i benen, i skuldrorna och i närheten av hjärtat hade han blivit skjuten.

– Jag sa ett par mindre välvalda ord till veterinären, säger Åsa Forssén.

 


Sauron mår bättre nu men är fortfarande inte helt återställd efter att han blev skjuten.


 

Polisanmält händelsen


Sauron blev kvar på sjukhuset ett par dagar innan han fick komma hem igen. Nu är han på bättringsvägen.

– Han har fått tillbaka aptiten. Men benen släpar lite och man märker att psyket är påverkat. Han håller sig nära oss, säger Åsa Forssén.

Även om Sauron troligtvis kommer att bli helt återställd tycker Åsa Forssén att det känns obehagligt att någon har skjutit honom.

– Är det någon skjuter katter med vilja är det illa. Men är det ett misstag är det lika illa. Då är det någon som inte vet vad man siktar på, säger hon.

Hon har polisanmält händelsen, mest utifall att någon annan skulle råka ut för samma sak. Vem som sköt hennes katt tror hon inte att hon kommer få svar på. Hon berättar att Sauron brukar röra sig i skogarna i närheten av huset, så det kan vara där som han blev skjuten.

– De som jag vet jagar kan jag inte tänka mig har skjutit en katt. Men det behöver inte vara någon som bor häromkring heller. Det är någon som har använt ett hagelgevär så det är inga småpojkar, säger Åsa Forssén.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-12 KL. 14:37
Ny flyglinje öppnar från Landvetter
Premium | HANDBOLL 2026-08-11 KL. 17:49
Avslöjar: Nyckelspelaren lägger av

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.