NYHETER 2019-12-30 KL. 11:59

Kärnkraftreaktorn Ringhals 2 avslutad

Klockan 08.56 i morse stängdes kärnkraftsreaktorn Ringhals 2 av. Namnet till trots, är det Ringhals kärnkraftverks första reaktor som togs i drift för 44 år sedan.

Kärnkraftreaktorn Ringhals 2 avslutad
Ringhals har nu stängt sin första reaktor som togs i drift i januari 1975.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



– Det är med lite vemod och mycket stolthet i hjärtat vi stänger Ringhals 2. Under mer än fyra decennier har den bidragit till landets tillväxt och miljö med sin fossilfria el, säger VD Björn Linde.

Under sin drifttid har Ringhals 2 producerat 216 130 148 000 kilowattimmar fossilfri el. Det motsvarar hela Göteborgs elförbrukning under 43 års tid, skriver Ringhals i ett pressmeddelande.

Stängningsbeslutet kom år 2015 av lönsamhetsskäl.

Men reaktorns livscykel fortsätter. Innan den kan förberedas för nedmontering ska den tömmas på kärnbränsle. Ringhals kärnkraftverk har fyra anläggningar. Investeringar för långtidsdrift görs i 80-talsreaktorerna Ringhals 3 och 4. Ringhals 1 stänger i december 2020.

– Sedan stängningsbeslutet kom 2015 har våra medarbetare varit fast beslutna att köra anläggningen säkert och stabilt ända in i mål. Jag är mycket imponerad och stolt över sättet vi gjort det på, säger VD Björn Linde, i ett pressmeddelande.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.