NYHETER 2024-11-29 KL. 10:51

Julen närmar sig – här körs årets gran till torget

Av Ronny Karlsson

Nu är den på väg. Årets julgran till torget hittades i Kullavik och under fredagen körs den med lastbil för att sättas upp.

Julen närmar sig – här körs årets gran till torget
Det var små marginaler när årets julgran skulle köras in på Kyrkogatan. Foto: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I fjol lyckades inte kommunen hitta någon lokal gran utan fick köpa en från södra Halland. Men i år gick det bättre.

Granen är donerad av bostadsrättsföreningen Torvmossevägen i Kullavik.

– Den har stått hos oss i många, många år och vuxit oss över huvudet. Vi beslutade oss för att höra av oss till kommunen, de var här och tittade och tyckte den var jättevacker. Det är den vackraste gran de haft sa killarna som hämtade den i dag, säger Johan Källman, som sitter i styrelsen för bostadsrättsföreningen.

Under fredagen kunde Per Bodén och de andra på kommunen köra in granen till torget. Via Nygatan och Kyrkogatan kördes den lastade granen på sin väg mot torget, där den ska ställas upp och julsmyckas inför söndagens julmarknad.

Artikel uppdateras



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 22:11
Här finns godaste honungen i Halland
Premium | SPORT 2025-12-07 KL. 20:48
Piggt Onsala körde över motståndet
Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 17:05
Seriekrock vid påfart till E6

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.