NYHETER 2023-05-16 KL. 09:50

Ja till vindkraft i havet i Halland

Av Ronny Karlsson

Regeringen säger ja till satsningar på vindkraft längs den halländska kusten. Totalt handlar det om 100 vindkraftverk.

Ja till vindkraft i havet i Halland
Regeringen säger ja till vindkraft i havet utanför den halländska kusten. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var på en pressträff under tisdagsmorgonen som statsminister Ulf Kristersson (M) meddelade att man godkänner en satsning utanför Falkenberg och en utanför Varberg.

– De här två parkerna motsvarar ungefär eltillförseln från ett normalstort kärnkraftverk, sade han under pressträffen.

Det är totalt 100 vindkraftverk som ska byggas. 80 av dem ska placeras utanför Falkenberg, och de andra 20 utanför Varberg.

Regeringens besked innebär dock inte att det är fritt fram att börja bygga. Första ska Försvarsmakten säga sitt, och ärendet ska också passera mark- och miljödomstolen innan det går att börja bygga.

Halländska riksdagsmannen Christofer Bergenblock (C) är glad över beslutet.

– Centerpartiet har länge drivit på för att vi måste bygga ut den havsbaserade vindkraften och jag har själv interpellerat klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari tidigare i år kring vikten av att få ett beslut på plats. Nu har beslutet äntligen kommit, säger han i ett pressmeddelande.

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker
FAMILJ 2026-03-31 KL. 20:15
Premium

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker

Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet

TV-klipp och nyheter

Efter protesterna – ny lokal föreslås för pensionärer
NYHETER 2026-03-31 KL. 07:10
Premium

Efter protesterna – ny lokal föreslås för pensionärer

Färdigt förslag ska vara klart om några veckor

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-31 KL. 15:49
25-åringens drömavslutning: "Lättnad"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.