NYHETER 2024-11-21 KL. 19:00

Isabellas välgörenhet ska ge alla en bra jul

Av Ronny Karlsson

Kända pappan tillbringade flera jular som volontär för hemlösa. Nu vill även Isabella Robertsson göra skillnad för människor som har det tufft. 1 december ordnar hon med en välgörenhetsdag på restaurang Algot.

Isabellas välgörenhet ska ge alla en bra jul
Matilda Axén ska hjälpa Isabella Robertsson med att samla in pengar och saker till behövande inför julen. Foto: Ronny Karlsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under dagen är tanken att samla in pengar och saker som sedan kan användas för att ge människor i utsatta situationer en bättre jul.

– Vi tar emot så mycket gåvor som vi kan, och det som inte säljs 1 december går till behövande familjer, säger Isabella Robertsson.

Att hjälpa till runt jul har funnits i tankarna hos henne under lång tid.

- Jag har alltid funderat mycket kring det här. Hur vi pratar mycket om det som är fint med jul, men inte det som är svårt.

Även pappa, kände sångaren Alf Robertsson, var en stor inspiration för att göra bra saker kring jul.

– Han var en person som gjorde mycket för utsatt personer, han var bland annat volontär för hemlösa på julafton i 13 år. Sedan gick han bort på en julafton så julen är speciell.

Under välgörenhetssatsningen på restaurang Algot, som genomförs samma dag som den stora julmarknaden i Kungsbacka, är det möjligt att köpa vintagekläder och annat som skänkts. Där kommer att vara en tyst auktion, där alla intresserade kan skriva sitt bud på en lapp vid det aktuella objektet. Dessutom kommer det att finnas fika som är gratis för de som inte har råd, och de som har råd uppmanas att skänka en peng.

– Jag har även startat en Gofundme-sida och där kom det in 4700 kronor bara under första dagen. säger Isabella Robertsson.

Även cheferna på restaurangen har varit positiva från början.

– Jag skrev tre sidor för att förklara vad jag ville göra, men de sade ja efter en mening, säger Isabelle med ett leende.

Insamlingen görs i samarbete med Julhjälpen i Kungsbacka, som kommer att förmedla de olika presenterna till behövande familjer.

– Isabella kontaktade mig och vi ville gärna vara med. Familjer får kontakta oss om de vill ha hjälp och så jobbar vi med att efterlysa julklappar, säger Matilda Axén.

Isabella Robertsson och Matilda Axén hoppas på stort intresse för välgörenhetsdagen. Foto: Ronny Karlsson

Hon har även kontakt med till exempel flyktingförläggningar och kvinnojouren, för att nå ut till så många som möjligt. För hjälp, det behöver en del del boende i Kungsbacka efter ett antal tuffa år.

– Jag tror det kan vara svårt att be om hjälp, det är lite skamfyllt.

För Isabella Robertsson känns det helt rätt att göra det här i Kungsbacka, bland annat för att hon är uppväxt i Frillesås.

– Mycket är privilegierat här, men ganska ofta är det bara en yta där allt är bra. Jag hoppas verkligen att det blir mycket folk den här dagen.



TV-klipp och nyheter

Möt Sveriges Claarast lysande stjärna
2026-01-18 KL. 15:00
Premium

Möt Sveriges Claarast lysande stjärna

Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det
2026-01-18 KL. 09:00
Premium

Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det

Maleviksbon Fabian Ruben storsatsar med växande vårdcentralskedja

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.