Klik venligst
NYHETER 2025-01-08 KL. 14:00

Invasiva masken hittad även i Kungsbacka

Av Ronny Karlsson

Den invasiva plattmasken Obama nungara har nu hittats även i Kungsbacka. Fyra maskar har hittats av ett företag som köpt in plantor.

Invasiva masken hittad även i Kungsbacka
Den invasiva plattmasken Obama nungara har hittats i Kungsbacka. Foto: Naturvårdsverket

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Masken har sedan tidigare upptäckts i Falkenberg och nu alltså även i Kungsbacka.

– Det är en entrepenadfirma som köpt in plantor för att plantera vid nybyggnationer, maskarna hittades i en pall, säger Kenth Lindqvist, handläggare på Länsstyrelsen Halland, till SVT Halland som var först att berätta om nyheten.

Nödåtgärder har införts för att stoppa spridning av den invasiva masken som äter daggmaskar, snäckor och sniglar och på så sätt kan påverka både ekosystemet och jordbruket. Plattmasken får inte odlas eller släppas ut i miljön och den som hittar en sådan här mask bör höra av sig till Länsstyrelsen i Halland

"Plattmasken Obama nungara är en ny invasiv art i Sverige som upptäcktes i Skåne i mitten av november 2024. I nuläget finns inte fastställda metoder att utrota Obama nungara eller andra potentiellt invasiva plattmaskar. Det är inte heller känt hur O. nungara kan överleva i svensk natur. Därför är det viktigaste nu att hindra spridning till Sverige", skriver Naturvårdsverket på sin hemsida.



Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.