Klik venligst
NYHETER 2021-11-01 KL. 11:00

Inlag på väg förändras

Av Kristian Alm

Klovsten är inte bara en plats där Viavest tippar lermassor. Om ett par hoppas företaget kunna flytta in. Det ger plats för en rejäl satsning på tomten på Inlag.

Inlag på väg förändras
Så här tänker sig arkitekterna ett framtida kontors- och handelscenter på Inlag mitt emot Willys. Skiss: Olle Balheden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Viavest har idag kontor på Inlag på en egen tomt mitt emot Willys och Coop. Där har man nu ansökt om få göra en ny detaljplan, helt i linje med kommunens planer på att på lång sikt förvandla Inlag från industriområde till en del av centrum.
– Det troligaste är att det blir handel och kontor, men våra arkitekter har livlig fantasi, så i skisserna finns både skola och många andra idéer, säger Henrik Hansson och vevar med armarna för att visa spridningen på förslagen.
I dag finns förutom det lilla kontoret med tio medarbetare, även lokaler för däckfirma, uppställningsplatser för egna lastbilar och bussplatser till Nobina.
Det är en stor tomt, som nog skulle kunna rymma både skola, butiker och kontor. Men det handlar om vad som passar.
– Det finns ju industrier i närheten som kan vara störande, men å andra sidan är det inte långt till bostäder heller. Det beror ju mycket på hur kommunen ser på utvecklingen av Inlag.
Även tomten norr om, som ägs av Vätterleden och huserar Besikta, är med i planarbetet, så det går att ta ett större grepp.
Att det skulle bli butiksytor trots att både Willys och Coop ligger tvärsöver, är inget som Henrik Hansson ser som en nackdel.
– Nej, tvärtom, jag tror att handel lockar mer handel.
Detaljplanearbetet bekostar Viavest själv, men finansieringen av ett framtida projekt är det inte sagt något om.
– Nej, det finns många varianter.



Klik venligst
En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

TV-klipp och nyheter

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Fyra års fängelse för dubbel våldtäkt
2026-09-17 KL. 19:02
Premium

Fyra års fängelse för dubbel våldtäkt

Stor enkät inför seriestarten
2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Aranäs linjebjässe i en stor intervju
HANDBOLL 2026-09-16 KL. 19:00
Premium

Aranäs linjebjässe i en stor intervju

✔ Nya rollen ✔ Kärleken ✔ Nybygget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Stor enkät inför seriestarten
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21
Ulf Kristersson avgår

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.