NYHETER 2021-11-01 KL. 11:00

Inlag på väg förändras

Av Kristian Alm

Klovsten är inte bara en plats där Viavest tippar lermassor. Om ett par hoppas företaget kunna flytta in. Det ger plats för en rejäl satsning på tomten på Inlag.

Inlag på väg förändras
Så här tänker sig arkitekterna ett framtida kontors- och handelscenter på Inlag mitt emot Willys. Skiss: Olle Balheden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Viavest har idag kontor på Inlag på en egen tomt mitt emot Willys och Coop. Där har man nu ansökt om få göra en ny detaljplan, helt i linje med kommunens planer på att på lång sikt förvandla Inlag från industriområde till en del av centrum.
– Det troligaste är att det blir handel och kontor, men våra arkitekter har livlig fantasi, så i skisserna finns både skola och många andra idéer, säger Henrik Hansson och vevar med armarna för att visa spridningen på förslagen.
I dag finns förutom det lilla kontoret med tio medarbetare, även lokaler för däckfirma, uppställningsplatser för egna lastbilar och bussplatser till Nobina.
Det är en stor tomt, som nog skulle kunna rymma både skola, butiker och kontor. Men det handlar om vad som passar.
– Det finns ju industrier i närheten som kan vara störande, men å andra sidan är det inte långt till bostäder heller. Det beror ju mycket på hur kommunen ser på utvecklingen av Inlag.
Även tomten norr om, som ägs av Vätterleden och huserar Besikta, är med i planarbetet, så det går att ta ett större grepp.
Att det skulle bli butiksytor trots att både Willys och Coop ligger tvärsöver, är inget som Henrik Hansson ser som en nackdel.
– Nej, tvärtom, jag tror att handel lockar mer handel.
Detaljplanearbetet bekostar Viavest själv, men finansieringen av ett framtida projekt är det inte sagt något om.
– Nej, det finns många varianter.



Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

TV-klipp och nyheter

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.