NYHETER 2022-11-01 KL. 14:00

Influensasäsongen drar igång

Av Christina Wagner

På månadens första dag går det att boka för årets vaccinspruta mot influensa i Halland. Tider finns från och med 8 november.

Influensasäsongen drar igång
Genrebild: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tisdag den 1 november öppnar bokningen för influensavaccin i Halland. Årets säsong väntas bli tuffare än tidigare år med pandemirestriktioner, därför bör äldre, gravida eller med ökad risk att vaccinera sig.
–Jag uppmanar personer som har en ökad risk för att få svår influensasjukdom att vaccinera sig för att ha ett bra skydd mot svår influensasjukdom. Vi vet att vaccinerna ger ett gott skydd, säger biträdande smittskyddsläkare Sandra Samuelsson i ett pressmeddelande.

Från 8 november går det att boka tid på länets vårdcentraler. Rekommendationen gäller personer över 65 år, gravida efter vecka 12 eller personer över 18 år som har en sjukdom som gör att man riskerar att drabbas hårdare av ett influensavirus.
Från 5 december kan övriga invånare som önskar boka vaccinationstid. 14 utvalda vårdcentraler kommer också fortsätta vaccinera mot covid-19 i länet.

Usel halvlek sänkte Aranäs
HANDBOLL 2025-12-22 KL. 21:08
Premium

Usel halvlek sänkte Aranäs

Har nu tio raka utan seger