NYHETER 2022-11-01 KL. 14:00

Influensasäsongen drar igång

Av Christina Wagner

På månadens första dag går det att boka för årets vaccinspruta mot influensa i Halland. Tider finns från och med 8 november.

Influensasäsongen drar igång
Genrebild: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tisdag den 1 november öppnar bokningen för influensavaccin i Halland. Årets säsong väntas bli tuffare än tidigare år med pandemirestriktioner, därför bör äldre, gravida eller med ökad risk att vaccinera sig.
–Jag uppmanar personer som har en ökad risk för att få svår influensasjukdom att vaccinera sig för att ha ett bra skydd mot svår influensasjukdom. Vi vet att vaccinerna ger ett gott skydd, säger biträdande smittskyddsläkare Sandra Samuelsson i ett pressmeddelande.

Från 8 november går det att boka tid på länets vårdcentraler. Rekommendationen gäller personer över 65 år, gravida efter vecka 12 eller personer över 18 år som har en sjukdom som gör att man riskerar att drabbas hårdare av ett influensavirus.
Från 5 december kan övriga invånare som önskar boka vaccinationstid. 14 utvalda vårdcentraler kommer också fortsätta vaccinera mot covid-19 i länet.

TV-klipp och nyheter

Ytterligare ett inbrott i Kungsbacka
2026-09-03 KL. 21:55
Premium

Ytterligare ett inbrott i Kungsbacka

Matigt program till stadsfestivalen – här är akterna
2026-09-03 KL. 20:00
Premium

Matigt program till stadsfestivalen – här är akterna

"Hoppas att vi slår publikrekord på torget"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-03 KL. 21:55
Ytterligare ett inbrott i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.