När polisen kom till huset i Kolla tidigt på måndagsmorgonen var mannen i full färd med att kånka ut grejer från ett källarförråd.
– Han togs på bar gärning, säger Thomas Fuxborg vid polisen.
Larmet till polisen kom klockan 04.44.
En boende i området Kolla i Kungsbacka fick syn på en man som bröt sig in i ett källarförråd och började bära ut olika saker.
Den boende ringde polisen som snabbt var på plats.
– Mannen hade hunnit gå några vändor och samlat olika föremål utanför. Han greps på bar gärning, säger Thomas Fuxborg, presstalesperson vid polisen i region väst.
Den gripne mannen är i 30-årsåldern.
– Han misstänks för stöld genom inbrott, grovt brott mot knivlagen och narkotikabrott för eget bruk, säger Thomas Fuxborg.
Nytt förslag ska presenteras på tisdag
Norra Halland hängde med på första kastet för i år
"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"
Fullt pådrag när kommunen tränade på Signeshus
Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.






