När polisen kom till huset i Kolla tidigt på måndagsmorgonen var mannen i full färd med att kånka ut grejer från ett källarförråd.
– Han togs på bar gärning, säger Thomas Fuxborg vid polisen.
Larmet till polisen kom klockan 04.44.
En boende i området Kolla i Kungsbacka fick syn på en man som bröt sig in i ett källarförråd och började bära ut olika saker.
Den boende ringde polisen som snabbt var på plats.
– Mannen hade hunnit gå några vändor och samlat olika föremål utanför. Han greps på bar gärning, säger Thomas Fuxborg, presstalesperson vid polisen i region väst.
Den gripne mannen är i 30-årsåldern.
– Han misstänks för stöld genom inbrott, grovt brott mot knivlagen och narkotikabrott för eget bruk, säger Thomas Fuxborg.
"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"
Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.


