NYHETER 2023-03-01 KL. 19:00

Idrott och jämställdhet tema på kvinnodagen

Av Christina Forlin

Kvinnor, idrott och jämställdhet är temat på internationella kvinnodagen på kulturhuset Fyren den 8 mars. Lotta Schelin är en av föreläsarna.

Idrott och jämställdhet tema på kvinnodagen
Lotta Schelin kommer till kulturhuset Fyren på internationella kvinnodagen och delar med sig av sina erfarenheter. Arkivfoto: Christian Johansson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Dagen som är tänkt att lyfta kvinnors situation på olika sätt lägger i år fokus på kvinnor och idrott.
– Tidigare har vi bland annat lyft kvinnors hälsa och ekonomi och uppmärksammat fem år efter meeto, säger Britta Nyström samordnare av arrangemanget på Kungsbacka kommun.
– I år kommer kvällen handla om orättvisor och ojämlikhet i idrottsvärlden.
En hel del kommer att beröra fotboll.
Thorbjörn Svensson, en av lärarna på Varlaskolans fotbollsklass, ska berätta om hur man utifrån tjejers villkor tänker och lägger upp arbetet i grundskolan. Lotta Schelin som avslutar kvällen delar med sig av sina erfarenheter och beskriver vilka utmaningar hon har gått igenom.
– Det ska bli intressant att höra om erfarenheter och om eventuella fördomar som Lotta Schelin mött som kvinnlig lagidrottare, säger Birgitta Melin i Kungsbacka Zontaförening som är med och arrangerar.
– Bland annat kan man undra hur de ekonomiska villkoren ser ut för kvinnor jämfört med manliga lagidrottare.

Även tjejer emellan
Under kvällen kommer även Tjejer emellan och Ung i Kungsbacka finnas på plats och informera om sin verksamhet.
– Tjejer emellan är en ny grupp sedan i höstas som på olika sätt ska stärka flickor, säger Britta Nyström.
– I forumet bjuder man in olika föredragshållare och det är också ett ställe där kan man ta upp svåra saker.
Musik blir det också när singer-songwriter gruppen från Löftadalens folkhögskola tar ton.
Kvällen arrangeras av Kungsbacka kommun i samarbete med Kungsbacka FN-förening, Röda Korset, Zonta och Brottsofferjouren, som alla hoppas att årets program även ska locka en yngre publik.





Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande
NYHETER 2025-05-13 KL. 07:00
Premium

Hemligt nej från Försvaret stoppar midsommarfirande

Bod med redskap och möbler får inte byggas upp efter brand

TV-klipp och nyheter

Bor på camping flera månader om året:
2025-05-12 KL. 20:45
Premium

Bor på camping flera månader om året: "Ett andra hem"

Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala
2025-05-12 KL. 19:45
Premium

SHL-klubbens stjärnvärvning från Onsala

✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts

Vännerna gör upp om SM-guldet
HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Premium

Vännerna gör upp om SM-guldet

"De har varit överlägsna hela säsongen"

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026
JOBB & PENGAR 2025-05-12 KL. 13:38
Premium

Budgeten klar: Alliansen sänker skatten 2026

"En oerhört expansiv budget"

Sporthelgen i korthet
SPORT 2025-05-12 KL. 09:31
Premium

Sporthelgen i korthet

Riktig bilglädje vid Rolfsån
NYHETER 2025-05-11 KL. 17:45
Premium

Riktig bilglädje vid Rolfsån

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-12 KL. 16:00
Vännerna gör upp om SM-guldet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.