NYHETER 2022-01-12 KL. 09:12

Hushåll ska kompenseras för höga elpriser

Av Julia Sandsten Vikberg

Regeringen föreslår att hushåll som drabbats hårdast av de höga elpriserna ska få bidrag. Hushåll som har minst 2000 kilowatttimmar per månad i förbrukning ska få 6000 kronor.

Hushåll ska kompenseras för höga elpriser

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På onsdagsmorgonen höll finansminister Mikael Damberg (S) och energiminister Khashayar Farmanbar (S) en presskonferens med anledning av de höga elpriserna. Mikael Damberg meddelade att regeringen ska avsätta sex miljarder kronor i stöd för att kompensera de hushåll som drabbats hårdast av priserna.
– Elkompensationerna når över 1,8 miljoner hushåll och innebär totalt 6 000 kronor för de som har en elförbrukning som överstiger 2 000 kilowattimmar per månad, säger Mikael Damberg på pressträffen.
Även hushåll med mindre elförbrukning ska få ersättning i olika grad beroende på förbrukning.
– Det här är en exceptionell åtgärd i en exceptionell situation, säger Mikael Damberg.



Ville ta sitt liv – nu är Johan en profil inom trav
NYHETER 2026-06-28 KL. 16:45
Premium

Ville ta sitt liv – nu är Johan en profil inom trav

Räddades av polis • Barnens reaktion • Travet blev en succé

TV-klipp och nyheter

BILDEXTRA: 80 bilder från fotbollsfesten
2026-06-28 KL. 16:35
Premium

BILDEXTRA: 80 bilder från fotbollsfesten

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt
NYHETER 2026-06-27 KL. 09:40
Premium

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt

"Behöver kunna komma fram"

Kuggarna ger sin syn på fiaskot
HANDBOLL 2026-06-26 KL. 19:45
Premium

Kuggarna ger sin syn på fiaskot

✔ Turbulensen ✔ Sammanhållningen ✔ Inställningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-27 KL. 19:05
Tappade poäng mot jumbon i kaosmatch

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.