NYHETER 2022-01-12 KL. 09:12

Hushåll ska kompenseras för höga elpriser

Av Julia Sandsten Vikberg

Regeringen föreslår att hushåll som drabbats hårdast av de höga elpriserna ska få bidrag. Hushåll som har minst 2000 kilowatttimmar per månad i förbrukning ska få 6000 kronor.

Hushåll ska kompenseras för höga elpriser

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På onsdagsmorgonen höll finansminister Mikael Damberg (S) och energiminister Khashayar Farmanbar (S) en presskonferens med anledning av de höga elpriserna. Mikael Damberg meddelade att regeringen ska avsätta sex miljarder kronor i stöd för att kompensera de hushåll som drabbats hårdast av priserna.
– Elkompensationerna når över 1,8 miljoner hushåll och innebär totalt 6 000 kronor för de som har en elförbrukning som överstiger 2 000 kilowattimmar per månad, säger Mikael Damberg på pressträffen.
Även hushåll med mindre elförbrukning ska få ersättning i olika grad beroende på förbrukning.
– Det här är en exceptionell åtgärd i en exceptionell situation, säger Mikael Damberg.



Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget
NYHETER 2025-12-17 KL. 18:30
Premium

Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget

Skolor och äldreboenden ska fungera oavsett störning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.