NYHETER 2022-05-27 KL. 13:30

Husägare överklagar beslut om badstörning

Av Kristian Alm

Skrik från badande ungdomar är inte så allvarlig störning att brygga och badplattform måste flyttas. Det slog länsstyrelsen nyligen fast. Nu överklagar husägaren.

Husägare överklagar beslut om badstörning
KONFLIKT. Badskrik kan vara störande. GENREBILD: PIXABAY

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om en konflikt mellan en badförening och en boende på Onsala.
Redan 2015 klagade mannen på skrik och stök på badplatsen, som ligger intill hans tomt. Badplatsen är populär, och varma sommarnätter pågår skrik och plask till långt efter midnatt.
"Närmast att jämställa med tortyr", menade mannen i sin klagan till länsstyrelsen sedan kommunen avvisat hans krav.
Men länsstyrelsen tyckte inte det var rimligt att behöva flytta badplattformen på grund av den störning som kan uppstå.
Nu överklagar mannen vidare till Mark- och miljödomstolen och menar att han inte är fixerad just vid badplattformens plats:
"Jag vill med tydlighet framhålla att om Mark & miljödomstolen och/eller samfällighetsföreningen kan komma fram till andra åtgärder som minskar bullret på ett effektivare sätt så välkomnar jag det. (...) Tyvärr har föreningen hittills visat total likgiltighet för de störningar deras badverksamhet förorsakar."
Då återstår att se vad domstolen tycker. Det lär inte komma något beslut denna badsäsong.


MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare
NYHETER 2026-05-06 KL. 20:00
Premium

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare

Så ser MC-ägandet ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.