NYHETER 2022-05-27 KL. 13:30

Husägare överklagar beslut om badstörning

Av Kristian Alm

Skrik från badande ungdomar är inte så allvarlig störning att brygga och badplattform måste flyttas. Det slog länsstyrelsen nyligen fast. Nu överklagar husägaren.

Husägare överklagar beslut om badstörning
KONFLIKT. Badskrik kan vara störande. GENREBILD: PIXABAY

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om en konflikt mellan en badförening och en boende på Onsala.
Redan 2015 klagade mannen på skrik och stök på badplatsen, som ligger intill hans tomt. Badplatsen är populär, och varma sommarnätter pågår skrik och plask till långt efter midnatt.
"Närmast att jämställa med tortyr", menade mannen i sin klagan till länsstyrelsen sedan kommunen avvisat hans krav.
Men länsstyrelsen tyckte inte det var rimligt att behöva flytta badplattformen på grund av den störning som kan uppstå.
Nu överklagar mannen vidare till Mark- och miljödomstolen och menar att han inte är fixerad just vid badplattformens plats:
"Jag vill med tydlighet framhålla att om Mark & miljödomstolen och/eller samfällighetsföreningen kan komma fram till andra åtgärder som minskar bullret på ett effektivare sätt så välkomnar jag det. (...) Tyvärr har föreningen hittills visat total likgiltighet för de störningar deras badverksamhet förorsakar."
Då återstår att se vad domstolen tycker. Det lär inte komma något beslut denna badsäsong.


TV-klipp och nyheter

Regionala direktören om rivna kontraktet:
2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.