NYHETER 2024-07-15 KL. 09:23

Hundratals mobildelar hittades – misstanke om brott

Av Ronny Karlsson

Uppemot 1000 olika delar till mobiltelefoner och Ipads har hittats i kommunen i helgen. Polisen har upprättat en anmälan om häleri.

Hundratals mobildelar hittades – misstanke om brott
Polisen har tagit hand om hundratals delar till mobiltelefoner. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i lördags som en privatperson kontaktade polisen om sitt fynd. Vid rastplats Ölmevallasjön, på E6 mellan Åsa och Frillesås, hade personen hittat en stor mängd delar till mobiltelefoner och Ipads.

Polisen gjorde en kontroll i området och hittade mellan 500 och 1000 olika delar som låg i en slänt vid rastplatsen.

Det hela ledde till en anmälan om häleri, men det finns i nuläget ingen misstänkt för brottet.



Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs
HANDBOLL 2026-01-13 KL. 10:30
Premium

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs

Tränarens besked om när han tar plats i truppen

Blodbrist efter snökaoset
NYHETER 2026-01-13 KL. 07:45
Premium

Blodbrist efter snökaoset

Blodbussen välkomnar fler blodgivare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-14 KL. 17:43
Skrällen: Onsalasonen tog hem VM-silver

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.