Bakteriesjukdomen leptospiros är ovanlig i Sverige. Men nu har en hund i Kungsbacka drabbats och sjukdomen kan även drabba människor.
Det var Hallandsposten som var först att berätta om fallet. Det var efter att en hundägare noterade att dennes hund mådde dåligt som en veterinär upptäckte att det handlade om just leptospiros.
Sjukdomen leder till akut feber men också blödningar. Även andningen kan påverkas.
Leptospiros är mycket ovanligt i Sverige men vanligare i andra europeiska länder.
– Smuggelhundar kan få med sig sådan smitta. Det är inte alltid att den märks utan hunden kan vara symptomlös smittbärare av sjukdomen, säger länsveterinär Peter Jakobsson till Hallandsposten.
Länsstyrelsen varnade nyligen för att det kommer in en hel del smuggelhundar till Halland.
Sjukdomen kan behandlas med antibiotika och det går att vaccinera sin hund mot sjukdomen.
Leptospiros kan leda till skador på inte organ och även till dödsfall om den inte behandlas.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.