NYHETER 2024-07-09 KL. 07:40

Hund i Kungsbacka drabbad av ovanlig sjukdom

Av Ronny Karlsson

Bakteriesjukdomen leptospiros är ovanlig i Sverige. Men nu har en hund i Kungsbacka drabbats och sjukdomen kan även drabba människor.

Hund i Kungsbacka drabbad av ovanlig sjukdom
En hund i Kungsbacka har drabbats av leptospiros. Detta är en genrebild och det är inte den aktuella hunden på bilden. Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var Hallandsposten som var först att berätta om fallet. Det var efter att en hundägare noterade att dennes hund mådde dåligt som en veterinär upptäckte att det handlade om just leptospiros.

Sjukdomen leder till akut feber men också blödningar. Även andningen kan påverkas.

Leptospiros är mycket ovanligt i Sverige men vanligare i andra europeiska länder.

– Smuggelhundar kan få med sig sådan smitta. Det är inte alltid att den märks utan hunden kan vara symptomlös smittbärare av sjukdomen, säger länsveterinär Peter Jakobsson till Hallandsposten.

Länsstyrelsen varnade nyligen för att det kommer in en hel del smuggelhundar till Halland.

Sjukdomen kan behandlas med antibiotika och det går att vaccinera sin hund mot sjukdomen.

Leptospiros kan leda till skador på inte organ och även till dödsfall om den inte behandlas.



TV-klipp och nyheter

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen
2026-08-12 KL. 19:00
Premium

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen

Frillesås BK gjorde säsongens första ispass

Ny flyglinje öppnar från Landvetter
2026-08-12 KL. 14:37
Premium

Ny flyglinje öppnar från Landvetter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-12 KL. 14:37
Ny flyglinje öppnar från Landvetter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.