Klik venligst
NYHETER 2021-11-02 KL. 21:40

Hotfulla rånare stal mobil från kvinna

Av Elisabeth Däljemar

En kvinna rånades under tisdagskvällen på sin mobil när hon besökte järnvägsstationen i Kungsbacka.

Hotfulla rånare stal mobil från kvinna
En kvinna blev rånad på sin mobiltelefon under tisdagskvällen. (Foto: Pixabay)

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kvinnan, som är i 20-årsåldern, befann sig på Kungsbacka station då flera för henne okända män plötsligt närmade sig.
Hotfulla beordrade männen kvinnan att lämna ifrån sig sin mobiltelefon. Kvinnan vågade inte protestera, utan gjorde som rånarna sade.
Så snart kvinnan lämnat ifrån sig telefonen lämnade de okända gärningsmännen platsen. Kvinnan slog larm till polisen som begav sig till stationen för att söka efter rånarna.
Vid 21.40 på tisdagskvällen var dock gärningsmännen fortfarande på fri fot.


Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.