”Har du hjärnkoll?” var frågan som ställdes i dag i Kungsbacka Live. På plats på Kungsmässan fanns ett tiotal ”hjärnkollsambassadörer” redo att svara på frågor och berätta om sina egna erfarenheter.
Det var tredje gången som Kungsbacka kommun arrangerade Hjärnkoll tillsammans med Nationell samverkan för psykisk hälsa, NSPH. Syftet var att öka kunskapen om psykisk ohälsa, psykisk sjukdom, diagnoser, funktionsnedsättning och hur det är att vara anhörig.
– Besökaren kan fråga och vara nyfiken genom att låna en person i vårt levande ”bibliotek”, säger Jessica Wulff, en av hjärnkollsambassadörerna.
De har alla upplevelser av olika typer av psykisk ohälsa, antingen egen eller som anhörig och vill dela med sig av sina berättelser.
– Det är möjligt att dra sig undan till en avskild plats och prata i lugn och ro, säger Jessica Wulff.
Många representanter
På plats i dag fanns hjärnkollsambassadörer med egen erfarenhet av bland annat tourette, adhd, autism, utmattning, depression och ätstörningar.
Där fanns också personer som känner till hur det är att vara anhörig till någon med exempelvis beroendesjukdom, psykossjukdom, bipolär sjukdom, tourettte, adhd.
Norra Halland hängde med på första kastet för i år
"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"
Fullt pådrag när kommunen tränade på Signeshus
Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet
Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.






