TV-klipp och nyheter

NYHETER 2024-12-07 KL. 17:00

Hjärnkoll i fokus på Kungsbacka Live

Av Christina Forlin

”Har du hjärnkoll?” var frågan som ställdes i dag i Kungsbacka Live. På plats på Kungsmässan fanns ett tiotal ”hjärnkollsambassadörer” redo att svara på frågor och berätta om sina egna erfarenheter.

Hjärnkoll i fokus på Kungsbacka Live
Minna Krus, Jessica Wulff och Tindra Magnusson är några av de hjärnkollsambassadörer som var på plats i Kungsbacka Live tidigare i dag. Foto: Christina Forlin

Det var tredje gången som Kungsbacka kommun arrangerade Hjärnkoll tillsammans med Nationell samverkan för psykisk hälsa, NSPH. Syftet var att öka kunskapen om psykisk ohälsa, psykisk sjukdom, diagnoser, funktionsnedsättning och hur det är att vara anhörig.

– Besökaren kan fråga och vara nyfiken genom att låna en person i vårt levande ”bibliotek”, säger Jessica Wulff, en av hjärnkollsambassadörerna.

De har alla upplevelser av olika typer av psykisk ohälsa, antingen egen eller som anhörig och vill dela med sig av sina berättelser.

– Det är möjligt att dra sig undan till en avskild plats och prata i lugn och ro, säger Jessica Wulff.

Många representanter

På plats i dag fanns hjärnkollsambassadörer med egen erfarenhet av bland annat tourette, adhd, autism, utmattning, depression och ätstörningar.

Där fanns också personer som känner till hur det är att vara anhörig till någon med exempelvis beroendesjukdom, psykossjukdom, bipolär sjukdom, tourettte, adhd.



TV-klipp och nyheter

50 miljoner ska skapa tryggare lokaler vid kris
2025-01-20 KL. 07:00
Premium

50 miljoner ska skapa tryggare lokaler vid kris

S vill söka pengar för att minska elavbrott

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2025-01-19 KL. 19:40
Målvakten höll sin supersvit intakt
Premium | SPORT 2025-01-19 KL. 17:40
Kaptenen ser ljuset efter tuffa hösten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.