NYHETER 2024-12-07 KL. 17:00

Hjärnkoll i fokus på Kungsbacka Live

Av Christina Forlin

”Har du hjärnkoll?” var frågan som ställdes i dag i Kungsbacka Live. På plats på Kungsmässan fanns ett tiotal ”hjärnkollsambassadörer” redo att svara på frågor och berätta om sina egna erfarenheter.

Hjärnkoll i fokus på Kungsbacka Live
Minna Krus, Jessica Wulff och Tindra Magnusson är några av de hjärnkollsambassadörer som var på plats i Kungsbacka Live tidigare i dag. Foto: Christina Forlin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var tredje gången som Kungsbacka kommun arrangerade Hjärnkoll tillsammans med Nationell samverkan för psykisk hälsa, NSPH. Syftet var att öka kunskapen om psykisk ohälsa, psykisk sjukdom, diagnoser, funktionsnedsättning och hur det är att vara anhörig.

– Besökaren kan fråga och vara nyfiken genom att låna en person i vårt levande ”bibliotek”, säger Jessica Wulff, en av hjärnkollsambassadörerna.

De har alla upplevelser av olika typer av psykisk ohälsa, antingen egen eller som anhörig och vill dela med sig av sina berättelser.

– Det är möjligt att dra sig undan till en avskild plats och prata i lugn och ro, säger Jessica Wulff.

Många representanter

På plats i dag fanns hjärnkollsambassadörer med egen erfarenhet av bland annat tourette, adhd, autism, utmattning, depression och ätstörningar.

Där fanns också personer som känner till hur det är att vara anhörig till någon med exempelvis beroendesjukdom, psykossjukdom, bipolär sjukdom, tourettte, adhd.



Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin
NYHETER 2026-04-07 KL. 21:00
Premium

Oinbjudna gäster – Lars trädgård uppbökad av vildsvin

Kameran fångade besöket – se filmen

”Får man ha så här roligt i skolan?”
FAMILJ 2026-04-07 KL. 18:00
Premium

”Får man ha så här roligt i skolan?”

Deltagarna trivs på kulturkurs

Åsabon etta på riksdagslista
NYHETER 2026-04-07 KL. 09:08
Premium

Åsabon etta på riksdagslista

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.