NYHETER 2019-09-05 KL. 16:30

Hemligt när tv-serie filmades i kommunen

Hemligt när tv-serie filmades i kommunen
Vid inspelningsplatsen rådde stort hemlighetsmakeri i samband med filmandet.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Under torsdagen började det surra rykten om tv-inspelning ute vid Gåsevadholms slott i Fjärås. Norra Halland besökte inspelningsplatsen, men fick inledningsvis inte många svar.

– Vi är instruerade att inte prata alls med några medier i nuläget, säger en av personerna i filmteamet ute vid slottet.

Jan-Erik Westman, kommunikationsansvarig på SVT, kan dock bekräfta det många gissat på.

– Jo men så är det, vi filmar avsnitt till en så kallad prequel av Vår tid är nu. Den kommer att utspelas mellan första och andra säsongen, sommaren 1951, avslöjar Westman.

Men att få besöka inspelningsplatsen under pågående arbete kommer inte på tal.

– Nej tyvärr, det här är ett så kallat closed set. Det är jättekul att det är så populärt, men vi spelar in fyra avsnitt på tight schema så det är full koncentration som gäller. De måste helt enkelt få jobba ifred, säger Jan-Erik Westman.


Kärleksparet Calle och Nina får mer utrymme i
specialsäsongen. Foto: Johan Paulin


Det som filmas nu ska resultera i en specialsäsong av Vår tid är nu och berätta mer om kärlekshistorien mellan två av seriens karaktärer, Nina och Calle. Regisserar gör Måns Herngren. Specialsäsongen är planerad att sändas i SVT1 under julen 2020.

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-06 KL. 16:02
BILDEXTRA från Särösmashen
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-06 KL. 13:00
Krönika: Årets julklapp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.