NYHETER 2017-07-30 KL. 12:41

Hammargrens måste sanera

Hammargrens måste sanera

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I över 25 år har Hammargrens förstört fyrverkerier genom en förbränning i en betongkasun. Det har nämnden för Miljö och hälsoskydd satt stopp för. Nu ska marken saneras.

 


Sedan 1990 har Hammargrens förstört fyrverkerier i en betongkasun genom förbränning. Det har rört sig om cirka 300 kilo fyrverkerier per år. I februari i fjol förbjöd nämnden för Miljö och hälsoskydd företaget att fortsätta med förbränningen. Dessutom krävde de att marken skulle saneras.


 


Nu har Hammargrens lämnat in en sanerings- och provtagningsplan.


– Vi har tagit bort kasunen. Vi ska skrapa bort massa och ta prover innan vi fyller igen det, säger produktionschefen Dan Kanetoft.  


När har ni tänkt att det ska ske?


– Det blir direkt efter semestrarna om vi bara får ett okej. Det går snabbt, det är en yta på kanske 25 kvadratmeter.


I stället för att bränna upp reklamationer och liknande på fastigheten kommer det att gå till Bofors där det tas om hand.


– Det blir dyrt, men vi är skyldiga att göra det. Det går inte att skicka med i soporna utan klassas som farligt gods, säger produktionschefen.  



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.