Klik venligst
NYHETER 2022-09-15 KL. 19:00

Hallänningars berättelser sökes till kortfilm

Av Johanna Simonsson

Region Halland efterlyser nu berättelser till kortfilm från hallänningar.

Hallänningars berättelser sökes till kortfilm
Berättelser efterlyses för att göra en max femton minuters lång film. Arkivfoto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Regionen vill ha in alla typer av berättelser och du behöver inte ha tidigare erfarenhet av att skriva film. Ansökningen kan innehålla en kort idé eller ett färdigt manus. Berättelserna behöver inte förhålla sig till en specifik genre. Fiktion, hybrid eller dokumentär är alla välkomna till filmerna som ska bli max femton minuter långa.
Efter sista ansökningsdagen väljer en jury ut sex av de inskickade berättelserna. Två producenter får sedan välja var sin av de berättelserna att förvalta, förändra eller utveckla.
Förra årets vinnande berättelser har utvecklats till filmmanus med stöd från professionell feedback och manusworkshoppar.
För att söka behöver du fyllt 18 år och vara folkbokförd i Halland. Ansökningen är öppen till och med den 15 oktober.



Klik venligst
William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris
NYHETER 2026-09-08 KL. 06:45
Premium

William och sambon blev utelåsta – av valpen Fenris

Balkongdramat slutade med räddningsinsats

NYHETER 2026-09-07 KL. 20:00
Premium

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal

Stjärnan la av utan att någon märkte det
SPORT 2026-09-07 KL. 18:00
Premium

Stjärnan la av utan att någon märkte det

✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka

Sporten i korthet
FOTBOLL 2026-09-07 KL. 10:49
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.