NYHETER 2022-11-02 KL. 14:30

Halland drunknar i sök på Haaland

Av Christina Wagner

Visit Hallands vd Jimmy Sandberg har fått problem med marknadsföringen när fotbollsspelaren Erling Braut Haaland blivit allt mer populär.

Halland drunknar i sök på Haaland
Foto: Arkivfoto(Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Visit Hallands har fått problem med marknadsföringen sedan Manchester City-spelaren Erling Braut Haaland spottat in mål i engelska Premier League.
Vd:n skriver om problematiken på sociala medier. I takt med att människor söker information och nyheter om fotbollsspelaren Haaland i Manchester City blir det allt svårare för Halland and synas som turistmål och region på nätet.
Jimmy Sandberg skriver "HALLAND VS. HAALAND. Snälla fotbollsfans från hela världen, vi har ett problem. Erling Haalands popularitet och ett stavfel torkar ut vår älskade svenska region Halland på internet just nu. Så snälla Haaland-fans, ge oss vår hashtag tillbaka."
Tilltaget får stöd av hans följare och har redan blivit uppmärksammat av bland annat Expressen.


TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.