NYHETER 2022-05-03 KL. 09:47

Hade portionsförpackad narkotika på köpcenter

Av Julia Sandstén Vikberg

Polisen kontrollerade en man som betedde sig konstigt på Kungsmässan på måndagskvällen. Det visade sig att mannen hade portionsförpackad narkotika på sig.

Hade portionsförpackad narkotika på köpcenter

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 18-tiden på måndagen kontrollerade polisen mannen som är i 20-årsåldern. Han hade enligt rapporter betett sig konstigt så polisen fattade misstanke. Det visade sig att mannen hade portionsförpackad narkotika på sig. Hur stor mängd det rörde sig om är oklart. Mannen misstänks nu för narkotikabrott i överlåtelsesyfte.
– Man misstänker att han tänkte överlåta narkotikan till någon annan, säger Ulf Eriksson, stationsbefäl på Kungsbackapolisen.







Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.