Inbrottet var gjort av proffs och från början märktes inte ens att någon varit inne i villan i Frillesås. Men nu är brottet anmält efter att kontanter och guldsmycken försvunnit.
Inbrottsstölden polisanmäldes under söndagen och det hela ska ha skett under lördag kväll eller natten till söndag. En eller flera tjuvar hade då tagit sig in i en villa i Frillesås.
– Det tog ett tag att upptäcka, men sedan märkte de boende att ett smyckeskrin inte var tillbakaställt på rätt sätt. Sedan upptäcktes också att ett badrumsfönster var uppbrutet, säger stationsbefäl Johanna Wernersson hos polisen i Kungsbacka.
Enligt anmälan ska det ha försvunnit guldsmycken samt kontanter i samband med det ovälkomna besöket. Polisen har upprättat en anmälan om inbrottsstöld, men någon misstänkt finns inte i nuläget.
– Det var ingen oreda i huset i övrigt, den eller de som gjorde det kunde sin sak, säger Wernersson.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.