Inbrottet var gjort av proffs och från början märktes inte ens att någon varit inne i villan i Frillesås. Men nu är brottet anmält efter att kontanter och guldsmycken försvunnit.
Inbrottsstölden polisanmäldes under söndagen och det hela ska ha skett under lördag kväll eller natten till söndag. En eller flera tjuvar hade då tagit sig in i en villa i Frillesås.
– Det tog ett tag att upptäcka, men sedan märkte de boende att ett smyckeskrin inte var tillbakaställt på rätt sätt. Sedan upptäcktes också att ett badrumsfönster var uppbrutet, säger stationsbefäl Johanna Wernersson hos polisen i Kungsbacka.
Enligt anmälan ska det ha försvunnit guldsmycken samt kontanter i samband med det ovälkomna besöket. Polisen har upprättat en anmälan om inbrottsstöld, men någon misstänkt finns inte i nuläget.
– Det var ingen oreda i huset i övrigt, den eller de som gjorde det kunde sin sak, säger Wernersson.
Nu har Wally och Mariana levt tillsammans i 36 år
Ger pengar till träningsläger och cuper
I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.



