Klik venligst
NYHETER 2023-09-19 KL. 11:08

Grovt knivhot mot unga flickor

Av John Skoglund

Två flickor i 13-årsåldern blev hotade av två pojkar under 15 år under måndagskvällen i centrala Kungsbacka. Polisen vet vilka de misstänkta gärningsmännen är.

Grovt knivhot mot unga flickor
Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid klockan 18.00 under måndagen två flickor i 13-årsåldern var ute i Hålabäcksområdet och där blev grovt hotade av två pojkar.

– Samtidigt som pojkarna har hotat med kniv har de sagt att de ska våldta flickorna, säger Johanna Wernersson, stationsbefäl vid polisen i Kungsbacka och berättar vidare att pojkarna även ska ha sagt att de ska stycka någon av flickorna.

De unga pojkarna är nu misstänkta för grovt olaga hot och brott mot knivlagen men mer vad som hände och har hänt i ärendet är svårt att få fram.

– Det är ett sekretessbelagt ärende på grund av att alla personer är så unga.

Polisen har pratat med de två gärningsmännen och har sedan lämnat över ärendet till socialtjänsten.



Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-24 KL. 17:38
IFK Fjärås kvitterar i slutminuten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.