NYHETER 2023-09-19 KL. 11:08

Grovt knivhot mot unga flickor

Av John Skoglund

Två flickor i 13-årsåldern blev hotade av två pojkar under 15 år under måndagskvällen i centrala Kungsbacka. Polisen vet vilka de misstänkta gärningsmännen är.

Grovt knivhot mot unga flickor
Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid klockan 18.00 under måndagen två flickor i 13-årsåldern var ute i Hålabäcksområdet och där blev grovt hotade av två pojkar.

– Samtidigt som pojkarna har hotat med kniv har de sagt att de ska våldta flickorna, säger Johanna Wernersson, stationsbefäl vid polisen i Kungsbacka och berättar vidare att pojkarna även ska ha sagt att de ska stycka någon av flickorna.

De unga pojkarna är nu misstänkta för grovt olaga hot och brott mot knivlagen men mer vad som hände och har hänt i ärendet är svårt att få fram.

– Det är ett sekretessbelagt ärende på grund av att alla personer är så unga.

Polisen har pratat med de två gärningsmännen och har sedan lämnat över ärendet till socialtjänsten.



Efter flera år – nu får Monica flytta tillbaka
NYHETER 2026-08-31 KL. 17:00
Premium

Efter flera år – nu får Monica flytta tillbaka

Boendet återinvigdes under måndagen: ”Enormt stor glädje”

Sporten i korthet
FOTBOLL 2026-08-31 KL. 12:42
Premium

Sporten i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

DEBATT 2026-09-01 KL. 10:25
Debatt: Politiker vakna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.