NYHETER 2023-11-10 KL. 19:00

Grov rattfylla leder till två månaders fängelse

Av John Skoglund

Mannen i 60-årsåldern satte sig bakom ratten en förmiddag i september. I närheten av Fjärås körde han ner i diket och vittnen berättade att han var yr och medtagen. Han blåste 1,74 promille och nu döms han för grov rattfylla och påföljden blir två månaders fängelse.

Grov rattfylla leder till två månaders fängelse
Mannen körde hem på förmiddagen och hamnade i diket. Nu döms han till två månaders fängelse för grov rattfylla. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mannen som besökt sin särbo var på väg hem när han körde i diket och han uppger att han hade ingen uppfattning mer om händelsen än att vägen var kurvig.

Han körde av vägen efter cirka tio kilometer av de 28 kilometrarna som var planerade.

Det hittades gamla flaskor i bilen men de intogs inte under färden enligt mannen. Däremot hade han druckit whisky under natten.

Mannen erkänner brottet och förekommer inte tidigare i belastningsregistret. Med anledning av att körningen har lett till en trafikolycka, samt att rätten finner att mannen är medveten om att han inte borde kört bilenm, ska han dömas till fängelse i två månader.



BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

En nybörjare stoppade segermaskinen
SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Dubbelfesten gick i mål hos KTK

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.