NYHETER 2023-11-10 KL. 19:00

Grov rattfylla leder till två månaders fängelse

Av John Skoglund

Mannen i 60-årsåldern satte sig bakom ratten en förmiddag i september. I närheten av Fjärås körde han ner i diket och vittnen berättade att han var yr och medtagen. Han blåste 1,74 promille och nu döms han för grov rattfylla och påföljden blir två månaders fängelse.

Grov rattfylla leder till två månaders fängelse
Mannen körde hem på förmiddagen och hamnade i diket. Nu döms han till två månaders fängelse för grov rattfylla. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Mannen som besökt sin särbo var på väg hem när han körde i diket och han uppger att han hade ingen uppfattning mer om händelsen än att vägen var kurvig.

Han körde av vägen efter cirka tio kilometer av de 28 kilometrarna som var planerade.

Det hittades gamla flaskor i bilen men de intogs inte under färden enligt mannen. Däremot hade han druckit whisky under natten.

Mannen erkänner brottet och förekommer inte tidigare i belastningsregistret. Med anledning av att körningen har lett till en trafikolycka, samt att rätten finner att mannen är medveten om att han inte borde kört bilenm, ska han dömas till fängelse i två månader.



Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs
HANDBOLL 2026-01-13 KL. 10:30
Premium

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs

Tränarens besked om när han tar plats i truppen

Blodbrist efter snökaoset
NYHETER 2026-01-13 KL. 07:45
Premium

Blodbrist efter snökaoset

Blodbussen välkomnar fler blodgivare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-14 KL. 17:43
Skrällen: Onsalasonen tog hem VM-silver

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.