NYHETER 2018-04-13 KL. 10:00

Granskning av hemtjänsten tvingar kommunen att agera

Granskning av hemtjänsten tvingar kommunen att agera
Lillemor Berglund och Ann-Helén Svensson om förvaltningens hemtjänstarbete.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Foto: Nils Jönsson

 

Efter Norra Hallands granskning av den kommunala hemtjänsten har kommunen nu börjat att agera. En kartläggning om arbetsmiljön i samtliga enheter är genomförd, för att förbättra arbetet för hemtjänstpersonalen.

 

 

Det är tydligt att kommunen som arbetsgivare känner sig pressad efter Norra Hallands granskning. Efter att Norra Halland uppmärksammat den svåra arbetssituation som personalen inom den kommunala hemtjänsten arbetar i, med ansträngda scheman och hög arbetsbelastning, har nu kommunen tvingats att agera.

– På grund av det som pågår har vi gjort en arbetsmiljökartläggning på varje enhet, där varje grupp pratat om vad problemet är hos dem, vad som inte fungerar och varför de är ansträngda, berättar Ann-Helén Svensson, verksamhetschef på Vård- och omsorgsförvaltningen.

 

"På grund av det som pågår har vi gjort en arbetsmiljökartläggningen på varje enhet"

Tillsammans med kommunal sker sedan en sammanställning på hur det ser ut i enheterna. På så vis menar Ann-Helén Svensson att de kan få en bild över vad som är gemensamt för enheterna, och vad som är individuellt.

– Sedan kommer en sammanställning till enhetscheferna som får jobba tillsammans med medarbetarna för att förbättra situationen på arbetsplatsen. Ledningsgruppen inom hemtjänsten ska jobba med det som har organisatorisk karaktär, säger hon.

 

Nästa vecka kan du läsa om de avvikelserapporter från hemtjänstpersonal som vi har granskat, och hur kommunen svarar på kritiken om schemaläggning som inte fungerar.



TV-klipp och nyheter

En skärtorsdag i lokalfotbollen
FOTBOLL 2025-04-17 KL. 21:47
Premium

En skärtorsdag i lokalfotbollen

Larm om räddning av djur
BLÅLJUS 2025-04-17 KL. 20:26
Premium

Larm om räddning av djur

Säröpianisten Daniel tilldelas regionens arbetsstipendium
FAMILJ 2025-04-17 KL. 18:00

Säröpianisten Daniel tilldelas regionens arbetsstipendium

"Att skapa musik är något nödvändigt för mig"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-04-19 KL. 11:00
Krönika: Rubba inte mina cirklar!
Premium | SPORT 2025-04-18 KL. 13:00
Snötrampen tillbaka för 63:e gången

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

Patrik kastades rakt in i lokala politikens hetluft

I stället för att bara knyta näven vid köksbordet beslöt han sig för att engagera sig i politiken. Ett litet uppdrag var tanken. Men när Vänsterpartiets frontfigur avled blev Patrik Jervne Henestam plötsligt toppnamn med plats i kommunstyrelsen. Och trots att det är tufft verkar han nu ha fått smak på politiken.