NYHETER 2021-12-03 KL. 09:34

Grannfejd om julbelysning - man slagen

Av Julia Sandsten Vikberg

Mannen ogillade grannens julbelysning. Bråket om belysningen slutade med att mannen slog grannen med en knytnäve i ansiktet. Han är nu misstänkt för misshandel.

Grannfejd om julbelysning - man slagen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 18.30-tiden på torsdagskvällen som polisen larmades om att en man i 35-årsåldern som bodde i Kullavik hade blivit slagen.
– En man ringer och säger att grannen var över och slog honom med en knytnäve i ansiktet. Anledningen ska ha varit att mannen ogillade grannens belysning, säger Christer Fuxborg, polisens presstalesperson i region Väst.
Bråket ska ha handlat om huruvida julbelysningen fick vara tänd nattetid eller inte. Mannen, som är i 80-årsåldern, är nu misstänkt för misshandel.


Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet
KULTUR & NÖJE 2026-06-09 KL. 20:00
Premium

Nassim Al Fakir bjuder på ohämmad energi på slottet

Berättar om hårförändringen som väckte uppmärksamhet och kopplingen till Sonja Aldén

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.