NYHETER 2021-12-03 KL. 09:34

Grannfejd om julbelysning - man slagen

Av Julia Sandsten Vikberg

Mannen ogillade grannens julbelysning. Bråket om belysningen slutade med att mannen slog grannen med en knytnäve i ansiktet. Han är nu misstänkt för misshandel.

Grannfejd om julbelysning - man slagen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 18.30-tiden på torsdagskvällen som polisen larmades om att en man i 35-årsåldern som bodde i Kullavik hade blivit slagen.
– En man ringer och säger att grannen var över och slog honom med en knytnäve i ansiktet. Anledningen ska ha varit att mannen ogillade grannens belysning, säger Christer Fuxborg, polisens presstalesperson i region Väst.
Bråket ska ha handlat om huruvida julbelysningen fick vara tänd nattetid eller inte. Mannen, som är i 80-årsåldern, är nu misstänkt för misshandel.


Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker
FAMILJ 2026-03-31 KL. 20:15
Premium

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker

Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet

TV-klipp och nyheter

Efter protesterna – ny lokal föreslås för pensionärer
NYHETER 2026-03-31 KL. 07:10
Premium

Efter protesterna – ny lokal föreslås för pensionärer

Färdigt förslag ska vara klart om några veckor

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-31 KL. 15:49
25-åringens drömavslutning: "Lättnad"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.