NYHETER 2021-12-03 KL. 09:34

Grannfejd om julbelysning - man slagen

Av Julia Sandsten Vikberg

Mannen ogillade grannens julbelysning. Bråket om belysningen slutade med att mannen slog grannen med en knytnäve i ansiktet. Han är nu misstänkt för misshandel.

Grannfejd om julbelysning - man slagen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var vid 18.30-tiden på torsdagskvällen som polisen larmades om att en man i 35-årsåldern som bodde i Kullavik hade blivit slagen.
– En man ringer och säger att grannen var över och slog honom med en knytnäve i ansiktet. Anledningen ska ha varit att mannen ogillade grannens belysning, säger Christer Fuxborg, polisens presstalesperson i region Väst.
Bråket ska ha handlat om huruvida julbelysningen fick vara tänd nattetid eller inte. Mannen, som är i 80-årsåldern, är nu misstänkt för misshandel.


NYHETER 2026-03-24 KL. 12:15
Premium

"I fyran blev jag kallad bögjävel dagligen"

Så är det att vara HBTQI-ungdom i Kungsbacka

NH betygsätter damlagens silly season
SPORT 2026-03-23 KL. 18:30
Premium

NH betygsätter damlagens silly season

✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"

Profilen får topptjänst i Skåne
SPORT 2026-03-23 KL. 14:00
Premium

Profilen får topptjänst i Skåne

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-03-23 KL. 12:39
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.