NYHETER 2022-06-28 KL. 11:48

Granfors byter chefsjobb på kommunen

Av Ronny Karlsson

Från en förvaltning till en annan. Nu är det klart att Ulrika Granfors blir ny förvaltningschef för Teknik i Kungsbacka.

Granfors byter chefsjobb på kommunen
Ulrika Granfors byter chefsjobb inom Kungsbacka kommun. Foto: Pressbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Granfors har jobbat på kommunen sedan 2011 och blev förvaltningschef för Kultur&Fritid 2017. Nu tar hon nästa steg i karriären.
- Det känns spännande och ansvarsfullt. Teknik möjliggör för Kungsbacka att växa och ställa om till ett mer hållbart samhälle. Att få leda det arbetet ihop med medarbetare, chefer och samarbetspartners i näringslivet ska bli väldigt roligt, säger Ulrika Granfors i ett pressmeddelande.
Hon ser det som en styrka att redan ha erfarenhet från kommunen och dess arbete.
- Jag har en god förståelse för helheten i kommunen och kan vara en bra brobyggare. Jag känner att det är en tillgång att jag nu senast har arbetat även med det sociala hållbarhetsperspektivet när det gäller att bygga ett attraktivt Kungsbacka.
Granfors ersätter Karl Lundgren, som för några veckor sedan meddelade att han lämnar kommunen för ett som biträdande stadsdirektör i Mölndal.
Hon kommer att ta steget över till nya jobbet när det är klart vem som blir hennes ersättare på Kultur&Fritid.


BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

En nybörjare stoppade segermaskinen
SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Dubbelfesten gick i mål hos KTK

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.