NYHETER 2022-06-28 KL. 11:48

Granfors byter chefsjobb på kommunen

Av Ronny Karlsson

Från en förvaltning till en annan. Nu är det klart att Ulrika Granfors blir ny förvaltningschef för Teknik i Kungsbacka.

Granfors byter chefsjobb på kommunen
Ulrika Granfors byter chefsjobb inom Kungsbacka kommun. Foto: Pressbild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Granfors har jobbat på kommunen sedan 2011 och blev förvaltningschef för Kultur&Fritid 2017. Nu tar hon nästa steg i karriären.
- Det känns spännande och ansvarsfullt. Teknik möjliggör för Kungsbacka att växa och ställa om till ett mer hållbart samhälle. Att få leda det arbetet ihop med medarbetare, chefer och samarbetspartners i näringslivet ska bli väldigt roligt, säger Ulrika Granfors i ett pressmeddelande.
Hon ser det som en styrka att redan ha erfarenhet från kommunen och dess arbete.
- Jag har en god förståelse för helheten i kommunen och kan vara en bra brobyggare. Jag känner att det är en tillgång att jag nu senast har arbetat även med det sociala hållbarhetsperspektivet när det gäller att bygga ett attraktivt Kungsbacka.
Granfors ersätter Karl Lundgren, som för några veckor sedan meddelade att han lämnar kommunen för ett som biträdande stadsdirektör i Mölndal.
Hon kommer att ta steget över till nya jobbet när det är klart vem som blir hennes ersättare på Kultur&Fritid.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-02 KL. 13:07
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.