NYHETER 2023-06-08 KL. 18:00

Golfklubb får 800 000 i bidrag för dammar

Av Christina Forlin

Kungsbacka golfklubb kan få drygt 800 000 kronor i bidrag för att anlägga dammar i anslutning till golfbanan. Syftet är att gynna den biologiska mångfalden.

Golfklubb får 800 000 i bidrag för dammar
Lona-bidrag ska ge Kungsbacka golfklubb pengar till två dammar. Arkivfoto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Tanken är att det ska bli två dammar inom golfområdet, i utdikade fuktstråk.

Dammarna ska anläggas genom grävarbeten och återställande av utdikning. Förhoppningen är att de ska gynna den biologiska mångfalden och jämna ut flöden vid hög nederbörd.

Pengarna kommer från så kallade Lona-bidrag, statliga pengar från Naturvårdsverket som går till lokala naturvårdssatsningar och som länsstyrelsen beslutar om.

Länsstyrelsen i Halland anser att projektet med dammarna uppfyller kraven och bland annat bidrar till att uppfylla miljökvalitetsmålet Myllrande våtmarker.

Projektets totala kostnad beräknas till 900 000 kronor, och länsstyrelsen kan bidra med 90 procent.

Kommunen mellanhand

Vad gäller Lona-bidrag så är det kommunen som söker pengarna, får dessa utbetalt av länsstyrelsen och är redovisningsansvarig.

– Kungsbacka golfklubb i det här fallet söker pengarna via kommunen för att finansiera sitt projekt och driva det, kommunen agerar bank och betalar ut pengar mot uppvisning av fakturor och kvitton, säger kommunekolog John Borlid.

Enligt honom ser gärna kommunen att privatpersoner och ideella föreningar söker Lona-medel.

– Sittande regering har dock strukit bidrag till så kallade ordinarie Lona, men för projekt som har med våtmarker att göra finns fortsatt pengar att söka, säger han.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-19 KL. 11:07
"Det var lite chockerande för mig med"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.