NYHETER 2022-01-22 KL. 10:00

Glada hyresgäster flyttade in

Av Christina Nordwall

Det var god stämning bland flyttkartongerna och alla hade fått en egen tid för att hämta nyckeln. I lördags var det dags för inflyttning på Diabasvägen i Kolla.
– Jag är väldigt nöjd, säger Emma Ackeborn.

Glada hyresgäster flyttade in
Emma Ackeborn fick hjälp av bland annat pappa Christian att kånka flyttlådor. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter några års köande för de nybyggda lägenheterna i Kolla Parkstad kunde 23-åriga Emma äntligen flytta in i sin tvåa på 53 kvadratmeter. Och i hyran på 8000 kronor per månad ingår en del som gör livet lättare.
– Det finns tvättmaskin, diskmaskin och jag har balkong, säger Emma som fick hjälp att bära flyttkartonger av bland annat pappa Christian Ackeborn.
Information
De totalt 18 nybyggda lägenheterna i fyravåningshuset består av ettor, tvåor och treor. Under dagen skulle alla hyresgäster få tillgång till sin lägenhet.
Roger Börjesson på Kungsrikets fastighetsservice är fastighetsskötare i huset och delade ut nycklar, informationspärmar och gav lite annan praktisk information till hyresgästerna.
– Det har gått bra och alla är glada, det är god stämning. Alla har fått varsin tid med 10 minuters mellanrum, säger han.


Dubbelfesten gick i mål hos KTK
SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Premium

Dubbelfesten gick i mål hos KTK

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt
FOTBOLL 2026-04-18 KL. 16:07
Premium

BILDEXTRA: 49 Bilder från derbyt

16-åringens storspel räckte inte: ”Matchens spelare utan tvekan”

En nybörjare stoppade segermaskinen
SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
Premium

En nybörjare stoppade segermaskinen

Spurtduell avgjorde herrklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.