NYHETER 2022-01-22 KL. 10:00

Glada hyresgäster flyttade in

Av Christina Nordwall

Det var god stämning bland flyttkartongerna och alla hade fått en egen tid för att hämta nyckeln. I lördags var det dags för inflyttning på Diabasvägen i Kolla.
– Jag är väldigt nöjd, säger Emma Ackeborn.

Glada hyresgäster flyttade in
Emma Ackeborn fick hjälp av bland annat pappa Christian att kånka flyttlådor. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter några års köande för de nybyggda lägenheterna i Kolla Parkstad kunde 23-åriga Emma äntligen flytta in i sin tvåa på 53 kvadratmeter. Och i hyran på 8000 kronor per månad ingår en del som gör livet lättare.
– Det finns tvättmaskin, diskmaskin och jag har balkong, säger Emma som fick hjälp att bära flyttkartonger av bland annat pappa Christian Ackeborn.
Information
De totalt 18 nybyggda lägenheterna i fyravåningshuset består av ettor, tvåor och treor. Under dagen skulle alla hyresgäster få tillgång till sin lägenhet.
Roger Börjesson på Kungsrikets fastighetsservice är fastighetsskötare i huset och delade ut nycklar, informationspärmar och gav lite annan praktisk information till hyresgästerna.
– Det har gått bra och alla är glada, det är god stämning. Alla har fått varsin tid med 10 minuters mellanrum, säger han.


TV-klipp och nyheter

17-åriga löftet:
2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.