NYHETER 2022-01-22 KL. 10:00

Glada hyresgäster flyttade in

Av Christina Nordwall

Det var god stämning bland flyttkartongerna och alla hade fått en egen tid för att hämta nyckeln. I lördags var det dags för inflyttning på Diabasvägen i Kolla.
– Jag är väldigt nöjd, säger Emma Ackeborn.

Glada hyresgäster flyttade in
Emma Ackeborn fick hjälp av bland annat pappa Christian att kånka flyttlådor. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Efter några års köande för de nybyggda lägenheterna i Kolla Parkstad kunde 23-åriga Emma äntligen flytta in i sin tvåa på 53 kvadratmeter. Och i hyran på 8000 kronor per månad ingår en del som gör livet lättare.
– Det finns tvättmaskin, diskmaskin och jag har balkong, säger Emma som fick hjälp att bära flyttkartonger av bland annat pappa Christian Ackeborn.
Information
De totalt 18 nybyggda lägenheterna i fyravåningshuset består av ettor, tvåor och treor. Under dagen skulle alla hyresgäster få tillgång till sin lägenhet.
Roger Börjesson på Kungsrikets fastighetsservice är fastighetsskötare i huset och delade ut nycklar, informationspärmar och gav lite annan praktisk information till hyresgästerna.
– Det har gått bra och alla är glada, det är god stämning. Alla har fått varsin tid med 10 minuters mellanrum, säger han.


TV-klipp och nyheter

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen
2026-08-12 KL. 19:00
Premium

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen

Frillesås BK gjorde säsongens första ispass

Ny flyglinje öppnar från Landvetter
2026-08-12 KL. 14:37
Premium

Ny flyglinje öppnar från Landvetter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-12 KL. 14:37
Ny flyglinje öppnar från Landvetter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.