NYHETER 2023-11-21 KL. 07:32

Gångare stoppad – misstänks för narkotikabrott

Av John Skoglund

Man i 30-årsåldern stoppades av polisen vid Tingberget under tisdagskvällen i centrala Kungsbacka. Patrullen påträffade narkotika och nu misstänks mannen för narkotikabrottet innehav.

Gångare stoppad – misstänks för narkotikabrott
Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var en polispatrull som var ute och åkte sin kvällsrunda på tisdagskvällen i Kungsbacka. Klockan 22.29 såg de en man i 30-årsåldern vid Tingberget.

– Han kontrollerades av polispatrullen och det visades sig att han hade narkotika på sig. Han misstänks nu för narkotikabrott, innehav, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson.

Narkotikan beslagtogs och mannen identifierades.



TV-klipp och nyheter

Flera hundra unga till Beats in the hall
2026-06-13 KL. 09:00
Premium

Flera hundra unga till Beats in the hall

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum
2026-06-11 KL. 20:00
Premium

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum

"Jag känner inte att det är slut efter detta"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-13 KL. 09:31
Lugn skolavslutning i Kungsbacka
Premium | BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Rattfull omhändertogs av polis
Premium | SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Han vann proffstävlingen på Forsgården

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.