NYHETER 2023-11-21 KL. 07:32

Gångare stoppad – misstänks för narkotikabrott

Av John Skoglund

Man i 30-årsåldern stoppades av polisen vid Tingberget under tisdagskvällen i centrala Kungsbacka. Patrullen påträffade narkotika och nu misstänks mannen för narkotikabrottet innehav.

Gångare stoppad – misstänks för narkotikabrott
Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var en polispatrull som var ute och åkte sin kvällsrunda på tisdagskvällen i Kungsbacka. Klockan 22.29 såg de en man i 30-årsåldern vid Tingberget.

– Han kontrollerades av polispatrullen och det visades sig att han hade narkotika på sig. Han misstänks nu för narkotikabrott, innehav, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson.

Narkotikan beslagtogs och mannen identifierades.



Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

TV-klipp och nyheter

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 16:30
Flera anmälningar om falska biljetter
Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 13:15
Nu blir röstkorten digitala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.