Klik venligst
NYHETER 2021-09-29 KL. 20:02

Fullt pådrag vid krock i Anneberg


Det blev fullt blåljuspådrag när en trafikolycka i eftermiddags inträffade på Göteborgsvägen i Anneberg.

Fullt pådrag vid krock i Anneberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet om olyckan kom in till SOS vid 16.45 på onsdagseftermiddagen. Två bilar hade kolliderat på Göteborgsvägen i Anneberg.



Krockade med stillastående


Den ena bilen hade kört in i den andra medan den stod stilla. Polis, ambulans och räddningstjänst larmades till olycksplatsen.


Vid räddningspersonalens framkomst visade det sig att de inblandade i krocken klarat sig förhållandevis bra.

Göteborgsvägen stängdes av




De krockade bilarna blockerade trafiken, så vägen stängdes av.

Efter att man konstaterat att det rörde sig om en mindre olycka överlät man åt räddningstjänsten att ordna så att Göteborgsvägen kunde trafikeras normalt igen.

Vid 17.20 lämnade räddningsmanskapet olycksplatsen. Trafiken flöt då som vanligt på Göteborgsvägen.




Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.