NYHETER 2021-09-29 KL. 20:02

Fullt pådrag vid krock i Anneberg


Det blev fullt blåljuspådrag när en trafikolycka i eftermiddags inträffade på Göteborgsvägen i Anneberg.

Fullt pådrag vid krock i Anneberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet om olyckan kom in till SOS vid 16.45 på onsdagseftermiddagen. Två bilar hade kolliderat på Göteborgsvägen i Anneberg.



Krockade med stillastående


Den ena bilen hade kört in i den andra medan den stod stilla. Polis, ambulans och räddningstjänst larmades till olycksplatsen.


Vid räddningspersonalens framkomst visade det sig att de inblandade i krocken klarat sig förhållandevis bra.

Göteborgsvägen stängdes av




De krockade bilarna blockerade trafiken, så vägen stängdes av.

Efter att man konstaterat att det rörde sig om en mindre olycka överlät man åt räddningstjänsten att ordna så att Göteborgsvägen kunde trafikeras normalt igen.

Vid 17.20 lämnade räddningsmanskapet olycksplatsen. Trafiken flöt då som vanligt på Göteborgsvägen.




Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs
HANDBOLL 2026-01-13 KL. 10:30
Premium

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs

Tränarens besked om när han tar plats i truppen

Blodbrist efter snökaoset
NYHETER 2026-01-13 KL. 07:45
Premium

Blodbrist efter snökaoset

Blodbussen välkomnar fler blodgivare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-01-14 KL. 17:43
Skrällen: Onsalasonen tog hem VM-silver

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.