NYHETER 2021-10-01 KL. 19:00

Fortsatt regn i helgen

Regnovädret ställde till det på flera håll i Kungsbacka under fredagen. Räddningstjänsten fick rycka ut på flera larm under fredagen.

Fortsatt regn i helgen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Vi har haft flera larm kopplade till vatten, säger vakthavande på ledningscentralen, Räddningstjänsten Storgöteborg.

Under fredagsmorgonen blockerades en del vägar i kommunen efter att träd blåst omkull, bland annat vid Gamla Särövägen och på Landavägen.

Några villaägare, bland annat i Kullavik och Vallda, fick vatten i sina källare på grund av regnovädret. Under järnvägsviadukten på Tostaredsvägen i Fjärås samlades sådana vattenmängder att bilar fick problem och fastnade.

Enligt SMHI:s prognos ska det fortsätta regna under helgen.

– Det kommer att regna mer eller mindre hela helgen. Det lättar upp lite under lördagen men framåt kvällen kommer det igång igen. Under lördagsdygnet kommer det runt 15 millimeter och under söndagsdygnet något liknande. Men det är inte sådan intensitet i det att varningar är utfärdade, säger Magnus Joelsson, vakthavande meteorolog på SMHI.

Fler nyheter här

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt
2026-11-01 KL. 16:49

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt

✔ Kriminellt gäng försöker etablera sig ✔ Kungsbackapolisen inleder insats ✔ "Skrämt slag på vakter och krögare"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-11-02 KL. 11:09
Sporthelgen i korthet
Premium | KRÖNIKOR 2026-11-02 KL. 10:00
Krönika: Den oheliga alliansen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.