NYHETER 2021-10-01 KL. 19:00

Fortsatt regn i helgen

Regnovädret ställde till det på flera håll i Kungsbacka under fredagen. Räddningstjänsten fick rycka ut på flera larm under fredagen.

Fortsatt regn i helgen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Vi har haft flera larm kopplade till vatten, säger vakthavande på ledningscentralen, Räddningstjänsten Storgöteborg.

Under fredagsmorgonen blockerades en del vägar i kommunen efter att träd blåst omkull, bland annat vid Gamla Särövägen och på Landavägen.

Några villaägare, bland annat i Kullavik och Vallda, fick vatten i sina källare på grund av regnovädret. Under järnvägsviadukten på Tostaredsvägen i Fjärås samlades sådana vattenmängder att bilar fick problem och fastnade.

Enligt SMHI:s prognos ska det fortsätta regna under helgen.

– Det kommer att regna mer eller mindre hela helgen. Det lättar upp lite under lördagen men framåt kvällen kommer det igång igen. Under lördagsdygnet kommer det runt 15 millimeter och under söndagsdygnet något liknande. Men det är inte sådan intensitet i det att varningar är utfärdade, säger Magnus Joelsson, vakthavande meteorolog på SMHI.

Fler nyheter här

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien
KULTUR & NÖJE 2026-03-12 KL. 20:45
Premium

Peter och Charlotte fixade musik till nya tv-serien

Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka

TV-klipp och nyheter

Gravidlycka för OBK-kaptenen
FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Premium

Gravidlycka för OBK-kaptenen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.