NYHETER 2021-12-02 KL. 08:19

Fortsatt kaos i trafiken under morgonen

Av Julia Sandsten Vikberg

Det är fortfarande stora trafikstörningar på grund av snöovädret. Köerna på E6:an och på vägarna ut till E6:an är stora. Det är även många inställda tåg till och från Kungsbacka.

Fortsatt kaos i trafiken under morgonen
Det är långa bilköer både på E6 och på vägarna ut till E6:an. Foto: Christina Forlin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Trafikkaoset började i går vid 16-17-tiden. Under natten har trafiken på E6 i princip stått helt stilla på grund av att fordon fastnat i snön. På torsdagsmorgonen var det fortsattt svårt att ta sig fram på vägen.
– Välj en annan väg om du kan, säger polisens presstalesperson Christer Fuxborg.
Enligt honom arbetas det nu med att ploga vägar och få trafiken att rulla.
– Vi är nu är ute och biträder Trafikverket med att försöka lösa upp proppen, säger Christer Fuxborg.
Det är även långa köer ut till E6:an från Kungsbacka stad.

Vid 09-tiden var det totalstopp i trafiken från Kungsbacka till Göteborg.

I kollektivtrafiken har det varit stora störningar sedan gårdagseftermiddagen. Under morgonen är det fortfarande många inställda tåg och förseningar till och från Kungsbacka, enligt Västtrafiks hemsida.
Skolskjutsen i Halland är inställd i hela Halland under morgonen på grund av väderleken.

Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

Åsasonen byter klubb i Tyskland
FOTBOLL 2025-07-01 KL. 13:26
Premium

Åsasonen byter klubb i Tyskland

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.