NYHETER 2026-02-18 KL. 10:11

Försökte fly från polis på elsparkcykel – hamnade i snödriva

Av Johanna Simonsson

När en man skulle kontrolleras av polisen försökte han lämna platsen på en elsparkcykel – men hamnade istället i en snödriva. Mannen misstänks nu för flera brott.

Försökte fly från polis på elsparkcykel – hamnade i snödriva
En man misstänks för flera brott efter att ha försökt undvika att bli kontrollerad av polisen. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var under tisdagen som polisen fick misstanke om en man som färdades på elsparkcykel på Lantmannagatan.

– Mannen är känd av oss sedan tidigare och patrullen bestämde sig för att kontrollera honom. Han åkte då iväg på elsparkcykeln, säger Gustav Arvidsson, stationsbefäl i Kungsbacka.

Mannen försökte ta sig från platsen men färden slutade snabbt i en snödriva.

– Det var halt ute, särskilt på en elsparkcykel, säger Gustav Arvidsson.

Patrullen kom ifatt mannen och under kontrollen misstänkte de att elsparkcykeln hade högre effekt än vad som är tillåtet.

– Det klassas då som ett körkortspliktigt fordon. Mannen har inget körkort och misstänks därför för grov olovlig körning, säger Gustav Arvidsson.

Polisen misstänkte även att mannen var narkotikapåverkad.

– Det gör att han också misstänks för drograttfylleri, säger Gustav Arvidsson.

Mannen togs med för kroppsbesiktning men släpptes sedan. Misstankarna om grov olovlig körning, drograttfylleri och narkotikabrott, eget bruk, kvarstår.



Populära butiken i Åsa till salu
NYHETER 2026-02-17 KL. 12:00
Premium

Populära butiken i Åsa till salu

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner
NYHETER 2026-02-17 KL. 07:00
Premium

Regionen vill låna jättesumma – betalar 83 miljoner

Halland ska gå med i Kommuninvest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-02-17 KL. 18:52
Spelmotorn om HK Aranäs nya intresse

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.