En eller flera personer försökte att tända eld på Kullaviksskolan under natten till måndag. Räddningstjänsten var på plats, men branden tog sig aldrig riktigt.
Larmet om branden kom in 00.19 och det handlade då om Kullaviksskolan. Det visade sig att någon eller några försökt att tända eld på skolan genom att lägga in brinnande papper i ventilationssystemen.
– Som tur var hade det självsläckts, men räddningstjänsten blev kvar på platsen för att vädra ur röklukten.
Inga personer skadades i samband med händelsen. Även polis kallades till platsen och det upprättades en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet genom brand.
Låtar från världsstjärnor – och duo från Kungsbacka
"Säpo har uppmanat mig att vara försiktig och ha skyddsväst"
Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.



