En eller flera personer försökte att tända eld på Kullaviksskolan under natten till måndag. Räddningstjänsten var på plats, men branden tog sig aldrig riktigt.
Larmet om branden kom in 00.19 och det handlade då om Kullaviksskolan. Det visade sig att någon eller några försökt att tända eld på skolan genom att lägga in brinnande papper i ventilationssystemen.
– Som tur var hade det självsläckts, men räddningstjänsten blev kvar på platsen för att vädra ur röklukten.
Inga personer skadades i samband med händelsen. Även polis kallades till platsen och det upprättades en anmälan om allmänfarlig vårdslöshet genom brand.
Alice drabbades av hjärntumör och stroke när hon var 1,5 år gammal
✔ Karriärens största stund ✔ Nya yrket ✔ Kärleken till Kungsbacka
Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.



