Under morgonen skedde en olycka vid Apelvikens camping i Varberg som innebär kraftiga förseningar i tågtrafiken söderut från Kungsbacka.
Strax före 10-tiden inträffade en tågolycka vid en obevakad järnvägsövergång vid Apelvikens camping i Varberg. Olyckan gör att det är kraftiga förseningar i tågtrafiken söderut från Kungsbacka, det gäller både Västtågen och Öresundstågen.
Ersättningsbussar har satts för att trafikera sträckan mellan Varberg station och Falkenberg station. Enligt Västtrafiks presstjänst finns det ingen prognos för hur länge tågen kommer vara försenade.
✔ Tre spelare underkänns ✔ "Inte samma nivå som tidigare" ✔ Hon fick högst betyg
NH summerar Hallandsfyran
Syskonen Folmanis Hahn har sporten i blodet
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.




