När Ringhals 4 stängdes ned ledde det till högre elpriser. Nu är det klart att stoppet kommer att vara längre än man först trodde.
Norra Halland berättade under onsdagen att reaktorn Ringhals 4 stängdes ned under natten till onsdag. Då hette det att stoppet skulle vara i ungefär en dag, och att reaktorn skulle börja att producera el igen under natten till torsdag.
Men nu står det klart att stoppet blir förlängt.
– Vi har precis meddelat marknaden att produktionen kommer vara igång först under lördag kväll, säger Anna Collin till SVT Nyheter Halland.
Stoppet av reaktorn har lett till högre priser för el. Priset under torsdag ligger på 1,90 kronor per kilowattimme.
Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden
Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut
Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök
Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan
Mer ansvar läggs på fastighetsägaren
✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.







