NYHETER 2023-03-13 KL. 16:30

Företagsområde i Fjärås kan utvidgas

Av Kristian Alm

Äskatorp företagsområde är nästan fullt och men nu startar en utredning om området kan utvidgas bort mot motorvägen.

Företagsområde i Fjärås kan utvidgas
Planbeskedet gäller tomten mellan motorvägen och nuvarande företagsområde i Fjärås stationssamhälle.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ägaren till fastigheterna Äskatorp 21:1 och Äskatorp 1:3 har begärt planbesked för att kunna bygga verksamhetslokaler/industri alldeles intill nuvarande företagsområde vid motorvägen i Fjärås stationssamhälle.

Tomten består i dag av åkermark. Det råder strandskydd i områdets norra del där det finns ett dike och en närliggande damm.
Enligt kommunens översiktsplan ligger tomten i ett område som lämpar sig för verksamheter som är transportintensiva, störande eller med annan omgivningspåverkan.

Kommunledningen är positiv till att starta planarbetet. Eftersom det finns risk för översvämning och höga flöden i området behöver kapaciteten på dammen utredas.


Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten
KULTUR & NÖJE 2026-01-11 KL. 09:00
Premium

Galna dygnen – pizzakungen friade vid första dejten

Nu har Wally och Mariana levt tillsammans i 36 år

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar
NYHETER 2026-01-10 KL. 18:20
Premium

Klubbens uppdrag: Hämta 400 granar

Ger pengar till träningsläger och cuper

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-12 KL. 14:56
Regn på ingång – och ishalka
Premium | SPORT 2026-01-12 KL. 09:23
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.