NYHETER 2023-10-30 KL. 14:00

Företagare åtalas – miljoner saknades i bokföring

Av Ronny Karlsson

Underlag för flera miljoner kronor saknades till bokföringen för mannens företag. Nu åtalas han för grovt bokföringsbrott.

Företagare åtalas – miljoner saknades i bokföring
En företagare från Kungsbacka åtalas för bristande bokföring under tre års tid. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var under åren 2020-2022 som mannen, en kungsbackabo i 70-årsåldern, hade dålig koll på underlagen till sin bokföring.

Allra värst var det enligt åtalet under 2021, då underlag för drygt 1,5 miljoner saknades när bokföringen granskades. Totalt hade företaget insättningar och uttag på knappt fem miljoner det året, så det var en stor del av bokföringen som inte kunde göras på rätt sätt.

För bristerna det året åtalas mannen för grovt bokföringsbrott.

Under åren 2020 och 2022 handlade det om lägre summor där det saknades underlag, men totalt hade mannen slarvat med underlag på runt 2,8 miljoner kronor. För de två åren där lägre belopp saknades har mannen åtalas för bokföringsbrott av normalgraden.

Åklagaren menar att brister under tre år visar på en systematisk brottslighet och att de saknade underlagen gör det omöjligt att bedöma företagets ekonomiska resultat.

Det yrkas också på att mannen, som förnekar brotten, också ska meddelas näringsförbud i tre år.



TV-klipp och nyheter

Kommunens viktiga arbete för att motverka suicid
2025-04-27 KL. 17:45
Premium

Kommunens viktiga arbete för att motverka suicid

Förebyggs vid nybyggen – men efterlevandestödet en brist

Kaosavslutningen på Rydet
2025-04-27 KL. 16:03
Premium

Kaosavslutningen på Rydet

Domarilska, dubbla röda kort och tappad seger

Ett känslosamt mål för 23-åringen
2025-04-27 KL. 16:27
Premium

Ett känslosamt mål för 23-åringen

Fler digitala satsningar ska rädda vården
NYHETER 2025-04-27 KL. 09:00
Premium

Fler digitala satsningar ska rädda vården

Toaletter som gör rent vid besöken lanseras under året

Nyförvärvet frälste Kif
FOTBOLL 2025-04-26 KL. 14:40
Premium

Nyförvärvet frälste Kif

Debatt: Satsa på barnen
DEBATT 2025-04-26 KL. 12:00

Debatt: Satsa på barnen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-04-27 KL. 17:57
Bil började brinna – E6 avstängd
Premium | FOTBOLL 2025-04-27 KL. 16:27
Ett känslosamt mål för 23-åringen
Premium | FOTBOLL 2025-04-27 KL. 16:03
Kaosavslutningen på Rydet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Förslag om att flytta högstadie upprör föräldrar

Förslag om att flytta högstadie upprör föräldrar

Att högstadiet på Fullriggaren Malevik föreslås flytta till Särö skola upprör en stor grupp föräldrar. En av dessa är Charlotte Schéle som menar att förslaget är felaktigt och ologiskt utifrån ett ekonomiskt perspektiv. Dessutom är det en skolan med toppresultat. – Jag förstår inte hur man ens kan tänka tanken att stänga en av Sveriges bästa grundskolor, säger Charlotte Schéle.