Klik venligst
NYHETER 2023-09-04 KL. 09:00

Företag fick besök av inbrottstjuvar

Av Julia Sandstén Vikberg

Ett företag utsattes för ett inbrott och ett annat företag för ett inbrottsförsök. Båda händelserna misstänks ha inträffat under natten till söndagen.

Företag fick besök av inbrottstjuvar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ett företag på Magasinsgatan i Kungsbacka upptäckte i helgen att någon hade försökt ta sig in i företagets lokaler.

– Någon ska ha försökt bryta upp en dörr. En dörrlist var böjd och en ruta var trasig, säger Johanna Wernersson, stationsbefäl på Kungsbackapolisen.

Inbrottet tros ha skett under natten till söndagen. Samma natt ska ett annat företag, på Tryckarevägen, ha utsatts för ett inbrott.

– Någon har krossat en fönsterruta och tagit sig in i företagslokalerna och tillgripit en laptop. Jag vet inte om även fler saker har blivit stulna, i rapporten står det bara en laptop, säger Johanna Wernersson.

Det finns i nuläget ingen misstänkt gärningsperson för brotten.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

Backabranden och tjurattack – larmen han minns
NYHETER 2026-05-28 KL. 20:45
Premium

Backabranden och tjurattack – larmen han minns

Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

Så går Aranäs nybygge:
HANDBOLL 2026-05-28 KL. 19:30
Premium

Så går Aranäs nybygge: "Vi ska ha en bättre trupp än förra säsongen"

✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.