NYHETER 2024-02-11 KL. 09:55

Fördes till sjukhus efter nattligt krogbråk

Av Magnus Vasell

Två fall av krogslagsmål inträffade i Kungsbacka natten till söndagen. I det ena fallet fick offret huvudskador och fördes till sjukhus med ambulans.

Fördes till sjukhus efter nattligt krogbråk
Polisen larmades till två krogbråk i Kungsbacka.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Första larmet kom till en restaurang på Storgatan kl 01.18.

Två män rök ihop av okänd anledning tills en ordningsvakt lyckades skingra dem. Situationen var hotfull och polis larmades till restaurangen. En av männen klagade över smärta i ena handen. Polisen skrev en anmälan om ringa misshandel.


Blödde kraftigt

Druygt 40 minuter senare var det dags igen – nu till en restaurang på Norra Torggatan. Även här var det två män som inte var överrens. Utgången var dock allvarligare.

– En av männen hade skadats i huvudet, blödde kraftigt och fördes till sjukhus med ambulans. Skadeläget är oklart, säger Fredrik Svedemyr, presstalesperson vid polisens regionledningscentral.

Varför männen började slåss är oklart.

De har anmält varandra för misshandel.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.