NYHETER 2022-06-11 KL. 16:00

För höga politikerlöner

Av Christina Wagner

Socialdemokraterna i Kungsbacka vill att kommunalråden sänker sina löner 2023.

För höga politikerlöner
Magdalena Sundqvist (S). Foto: Sabina Selin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Arvodena för kommunalråden höjdes rejält 2018, med motiveringen att glappet till tjänstemännen blivit för stort. Ett beslut som Socialdemokraterna motsatte sig redan då.
– Det handlar om förtroende. Vi är folkvalda och vill uppnå något speciellt, vi är inte här för pengarna. Om lönerna drar iväg litar inte allmänheten på politikerna. Det är det enda kapital vi har, vårt förtroende, 2023 kommer det bli en bra bit över miljonen för de högsta. Det måste bli någon sans och balans, säger Magdalena Sundqvist (S), ledamot i kommunfullmäktige.
(S) har lagt en motion till kommunfullmäktige 14 juni, eftersom en punkt på dagordningen är höjning av arvodena för gruppledare från och med 2023.

Fortfarande bra betalt
Partiet vill att man istället sänker arvodena för kommunalråden, så de hamnar på samma nivå som riksdagsledamöternas.
– Det är ju inte så att vi sänker till svältnivå, utan till riksdagsnivå. De ligger på 858 000 kronor om året i genomsnitt som det är, så man är fortfarande uppe över 70 00o kronor i månaden. Uppenbarligen finns det 349 personer i riksdagen som kan tänka sig att arbeta för de pengarna, så varför inte kommunalråd? säger Magdalena Sundqvist.
Fritidspolitikernas arbete däremot ska fortfarande vara de samma, men procentsatsen behöver omarbetas.
– En fritidspolitiker som jobbar på vanligt jobb och har mötesarvode från 08 till 14 på en dag, det inverkar på jobbet. Det är oerhört viktigt att det arvodet inte förändras.

Över en miljon
Från första januari 2023 är det tänkt att det lägsta kommunalrådsarvodet i Kungsbacka för en heltid ska ligga på 944 520 kronor per år. Det högsta arvodet är på 1 0 93 645 kronor. Fyra politiker berörs av förslaget.
– Jag är ju första namn på Socialdemokraternas lista, så om vi blir största oppositionsparti är det mitt eget arvode jag sänker. Det känns alldeles ypperligt, för om jag inte har medborgarnas förtroende kan jag ju inte göra någonting. Det är så viktigt, jag gör inte det här för pengarna, och sänker med glädje det för mig själv, säger Magdalena Sundqvist.



Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner
FAMILJ 2025-12-03 KL. 20:00
Premium

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner

70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta
NYHETER 2025-12-03 KL. 13:30
Premium

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta

Nu öppnar ansökan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-12-04 KL. 13:30
Värvar anfallare från lokalkonkurrent
Premium | NYHETER 2025-12-04 KL. 10:57
Då flyger försvarets gran över stan
Premium | FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Kaptenens besked om framtiden

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.