Tusentals människor lockades i helgen till Tjolöholm för att njuta av fina bilar och flyguppvisning. Men flyguppvisningen ställdes in – efter hot om miljöaktion.
I år blev det ingen flyguppvisning med Jas Gripen i samband med Tjolöholm Classic Motor.
– Vi fick flera anonyma hot om att det skulle bli miljöaktioner i samband med träffen och då blev vi oroliga. Vi går i konkurs om aktivister stänger av E6:an exempelvis, säger Fredrik Dahlgren, evenemangsgeneral.
Arrangören tog alltså beslutet att ställa in hela flyguppvisningen.
– Det är alla pusselbitar sammantaget som gjorde att vi tyvärr blev tvungna att ställa in med kort varsel, vi har säkert tappat 2 000 besökare. Alla är besvikna, men vi allra mest, säger Fredrik Dahlgren.
Artisten om:
✔ Stadsfestivalen ✔ Nya musiken ✔ Uppsvinget ✔ Livet som månskensbonde
Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.



