Klik venligst
NYHETER 2024-10-18 KL. 12:05

Flis skapar problem på E6 - mycket långa köer

Av Ronny Karlsson

Det är störningar i trafiken på E6 efter att flis läckt ut på vägbanan.

Flis skapar problem på E6 - mycket långa köer
Det är risk för köer efter att flis som hamnat på vägbanan på E6 ska städas bort. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Problemet upptäcktes strax före lunch och det handlar om trafiken i södergående riktning som påverkas. Flis ska ha läckt ut på vägbanan mellan Fjärås och Frillesås.

Trafikverket har personal på plats för att lösa problemet och prognosen säger att problemet ska vara löst vid 13.00. Enligt sajten trafiken.nu är ett körfält avstängd på platsen.

UPPDATERAD 13.30: Problemet är inte löst och köerna i södergående riktning är riktigt långa. Enligt en trafikant sträcker sig köerna nu en bra bit norr om avfarten till Fjärås. Många väljer också att åka Varbergsvägen genom Åsa, så där är det också betydligt fler bilar än vanligt.

Trafikverkets nya prognos säger att problemen kan finnas kvar fram till 15.00.



Klik venligst
Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka
NYHETER 2026-09-10 KL. 18:45
Premium

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka

✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-09-11 KL. 14:00
Krönika: Den politiska magkänslan
Premium | FOTBOLL 2026-09-11 KL. 13:30
Citykuggen om jakten på seriesegern

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.