Det är störningar i trafiken på E6 efter att flis läckt ut på vägbanan.
Problemet upptäcktes strax före lunch och det handlar om trafiken i södergående riktning som påverkas. Flis ska ha läckt ut på vägbanan mellan Fjärås och Frillesås.
Trafikverket har personal på plats för att lösa problemet och prognosen säger att problemet ska vara löst vid 13.00. Enligt sajten trafiken.nu är ett körfält avstängd på platsen.
UPPDATERAD 13.30: Problemet är inte löst och köerna i södergående riktning är riktigt långa. Enligt en trafikant sträcker sig köerna nu en bra bit norr om avfarten till Fjärås. Många väljer också att åka Varbergsvägen genom Åsa, så där är det också betydligt fler bilar än vanligt.
Trafikverkets nya prognos säger att problemen kan finnas kvar fram till 15.00.
Bomben i Kolla – nu startar rättegången
✔ Betygsätter starten ✔ Klubbytet ✔ Blyga målsättningen
Nya e-tjänsten för färdtjänstansökan får bra betyg
Det var fem år sedan som Andrea Wallroth valde att säga upp sig från sitt lärarjobb och satsa på att bli biodlare på heltid. Nu driver hon den prisbelönta honungsbutiken Djäknegårdens honung. Norra Halland träffade henne för att prata om hennes passion för bin, om när hon utvecklade en allvarlig allergi mot bistick och om varför insekter är så viktiga för planetens överlevnad.