Klik venligst
NYHETER 2022-08-04 KL. 07:30

Flest kapitalinkomsttagare

Av Christina Nordwall

Kungsbacka har störst andel kapitalinkomsttagare i Hallands län. Det visar en sammanställning Nyhetsbyrån Siren gjort.

Flest kapitalinkomsttagare
Källa: SCB. Grafik: Nyhetsbyrån Siren

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Siffrorna som tagits fram av SCB visar den genomsnittliga kapitalinkomsten år 2020 bland kommuninvånare som fyllt 20 år och äldre.
I Kungsbacka var kapitalinkomsten i sitt 3500 kronor jämfört med Hylte som hade 1250 kronor i genomsnitt.
Svårare att mäta
Men att tolka förmögenhetssiffror är vanskligt, betonar Daniel Waldenström, som är verksam som forskare vid Institutet för näringslivsforskning (IFN).
– Utgångspunkten är att det är mycket svårare att mäta förmögenhetsintäkter jämfört med arbetsinkomster. Vi har helt enkelt inte hela bilden klart för oss. Vissa typer av inkomster rapporteras inte alls, och det finns ett stort flöde av kapital i exempelvis fastigheter och värdepapper som inte syns förrän vid försäljningstillfällena, säger han till Nyhetsbyrån Siren.




Klik venligst
De tar upp kampen mot utsatthet på nätet
NYHETER 2026-04-16 KL. 21:00
Premium

De tar upp kampen mot utsatthet på nätet

"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"

TV-klipp och nyheter

Klart: Han tar över HK Aranäs
HANDBOLL 2026-04-15 KL. 18:45
Premium

Klart: Han tar över HK Aranäs

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Känd snickare återskapar 1700-talstorp med vingård

Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.