NYHETER 2022-08-04 KL. 07:30

Flest kapitalinkomsttagare

Av Christina Nordwall

Kungsbacka har störst andel kapitalinkomsttagare i Hallands län. Det visar en sammanställning Nyhetsbyrån Siren gjort.

Flest kapitalinkomsttagare
Källa: SCB. Grafik: Nyhetsbyrån Siren

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Siffrorna som tagits fram av SCB visar den genomsnittliga kapitalinkomsten år 2020 bland kommuninvånare som fyllt 20 år och äldre.
I Kungsbacka var kapitalinkomsten i sitt 3500 kronor jämfört med Hylte som hade 1250 kronor i genomsnitt.
Svårare att mäta
Men att tolka förmögenhetssiffror är vanskligt, betonar Daniel Waldenström, som är verksam som forskare vid Institutet för näringslivsforskning (IFN).
– Utgångspunkten är att det är mycket svårare att mäta förmögenhetsintäkter jämfört med arbetsinkomster. Vi har helt enkelt inte hela bilden klart för oss. Vissa typer av inkomster rapporteras inte alls, och det finns ett stort flöde av kapital i exempelvis fastigheter och värdepapper som inte syns förrän vid försäljningstillfällena, säger han till Nyhetsbyrån Siren.




LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | ISHOCKEY 2026-01-29 KL. 09:56
Största förlusten på ett år
Premium | HANDBOLL 2026-01-29 KL. 09:12
EM-missen: Sverige brände semifinal

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!