NYHETER 2024-11-05 KL. 06:33

Flera tågavgångar inställda - räkna med problem hela morgonen

Av Ronny Karlsson

Ett fordonsfel skapar problem för pendlare mellan Kungsbacka och Göteborg under tisdagsmorgonen. Flera tåg har ställts in.

Flera tågavgångar inställda - räkna med problem hela morgonen
Flera avgångar mellan Kungsbacka och Göteborg har ställts in under tisdagsmorgonen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Anledningen till problemen är att ett tåg har blivit stillastående i Mölndal. Det gör i sin tur att Västtrafik har fått ställa in flera tåg mellan Kungsbacka och Göteborg under morgonen.

Problemen skapar en hel del frågor hos de resenärer som ska resa på sträckan.

– Väldigt spännande stämning på Centralstationen i Göteborg, inte ett tåg går som det ska, säger en läsare som hört av sig om problemen till Norra Halland.

På Västtrafiks störningsjour finns just nu ingen prognos för när problemet kan vara löst.

– Vi har ett stillastående godståg i Mölndal och kan bara använda en perrong. Vi ställer in varannat tåg men det går att åka var 30:e minut, är beskedet från störningsjouren.

Problemen gäller för avgångar i båda riktningarna. Aktuell information om trafiken hittar du på Västtrafiks hemsida.



Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:45
Premium

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare

– Markant högre pris i sommar

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:00
Premium

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering

"Svårt att få samma hjälp två gånger"

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet
FOTBOLL 2026-05-01 KL. 09:00
Premium

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet

Diagnostiserades med obotliga sjukdomen MS

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
KULTUR & NÖJE 2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.