NYHETER 2022-04-27 KL. 12:00

Fiskgjusen har flyttat in

Av Kristian Alm

Ett av de vackraste vårtecknen är sedan en tid på plats. Det handlar om fiskgjuseparet på fyren i inseglingsrännan till Kungsbackaån.

Fiskgjusen har flyttat in
Inflyttade. Traditionsenligt har fiskgjuseparet anlänt. Bilden togs den 21 april. Foto: Conny Olsson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För två år sedan fick Norra Halland följa med ut för reparationsarbete. Fyren hade efter många år tjänat ut och rostat sönder. Entusiaster i Kungsbacka båtsällskap bestämde sig därför för att bygga en ny.
Men de glömde inte fiskgjusen. Den har haft en egen boplattform på fyren och återkommit år efter år till mångas glädje. Så det gällde att försöka återskapa bra förutsättningar för häckningen.
Det blev en elegant konstruktion, med kanter som håller boet på plats när det blåser. Lite grenar kilades också fast som grund.
Och byggnaden fungerade, för fiskgjuseparet återkom förra året och byggde vidare på boet.
Samma sak i år. För en tid sedan dök fåglarna upp, och Conny Olsson i båtsällskapet lyckade fånga dem in full fart. Ett modernt fågelpar med egen solcell, givetvis.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 22:11
Här finns godaste honungen i Halland
Premium | SPORT 2025-12-07 KL. 20:48
Piggt Onsala körde över motståndet
Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 17:05
Seriekrock vid påfart till E6

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.