NYHETER 2025-01-18 KL. 17:30

Finns du med – här är senaste tidens alla ris och ros

Av Christina Wagner

Hemtjänst, restaurang och bilhandlare är några av de som hyllats i veckans rosor de senaste veckorna, men kommunen får ett ris. Vi har samlat veckans alla ros och ris från tidningen.

Finns du med – här är senaste tidens alla ris och ros
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter


Veckans rosor

Dagens ros och ett varmt tack vill vi ge till Tempo i Fjärås för den fina gåvan till vårt jullotteri.

PRO Fjärås

Dagens ros till restaurang NamNam på Storgatan 5 i Kungsbacka för jättejättegod mat (serverad utan långa dröjsmål)!

Nöjda kunder

Mycket blomster till Gottskärs hemtjänst. Ni är underbara och har hjälpt mig med att smörja och droppa mina ögon flera gånger om dagen plus allt annat jag behöver hjälp med. Tack alla!

Siv B

En stor blomkorg till Emil på Din Bil i Kungsbacka.

Stort tack för ditt engagemang och all hjälp. Du har levererat en fin service, alltid varit trevlig och stöttande.

Ditt arbete har varit långt över våra förväntningar. Ett gott nytt år från oss i Frillesås.

Birgitta och Eleonor

Vill ge en hel famn med rosor till Vickans vård- och omsorgsboende, avdelning Skäret och Viken.

Ni har alla, ingen nämnd och ingen glömd, tagit hand om min man Lennart med så mycket kärlek och värme. Ni är fantastiska. Änglar finns.

Kram till er alla,

Eva Kollmats

Dagens ros till fastighetsskötare Christian på Ivarsgårdsgatan.

Medan han lagade porten intill trapphuset, gick jag och frågade om han hade någon tid framöver för att kolla vårt läckande tvättställ.

Efter ett par timmar kom Christian med ett nytt vattenlås. En sådan fantastisk service.

Vivi-Ann och Kjell


Veckans ris

Dagens ris till Kungsbacka kommun som överväger att bygga ut stadshuset när vi har cent-rala stora förskolor som står halvfulla och som skulle kunna användas istället användas .

AI kommer göra att vi blir färre i administrationen, inte fler. Tänk efter. Slösa inte med pengarna.

M 38



Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo
KULTUR & NÖJE 2026-06-06 KL. 09:00
Premium

Jessica Andersson om 20 år med Diggiloo

Turnélivet med Diggiloo-gänget • Mamma Mia! The Party • Havsutsikten i Gottskär

TV-klipp och nyheter

Krönika: En oväntad vänskap
2026-06-06 KL. 12:30
Premium

Krönika: En oväntad vänskap

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-06-06 KL. 12:30
Krönika: En oväntad vänskap

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.