Patienten drabbades av en propp i hjärnan, men skickades av läkare till en optiker. Nu ska ärendet utredas av Inspektionen för vård och omsorg.
En patient i Halland sökte sig till sin vårdcentral efter att ha drabbats av plötslig yrsel och dubbelseende.
Men det planerade besöket avbokades av en läkare på vårdcentralen som i stället ansåg att patienten skulle boka en tid med en optiker.
Men väl hos optikern hänvisades patienten till akutmottagning och där togs patienten om hand på ett bättre sätt.
– På akuten konstaterades att patienten antagligen haft en TIA, det vill säga en tillfällig propp i hjärnan. Ingen skada skedde, men händelsen avspeglar en brist i handläggningen och vi skickar utredningen till IVO för att få deras syn på händelsen, säger Magnus Garell, chefsläkare på Närsjukvården Halland.
Efter händelsen har informationsflödet på vårdcentralen setts över och erfarenheterna från händelsen har även spritts i andra forum för att förhindra att något liknande ska hända igen.
Dan och Gull-Britt Svenningsson är så kallade långliggare
✔ Varför han lämnar NHL ✔ Intresset från andra SHL-lag ✔ Drömmen som inte släckts
"En oerhört expansiv budget"
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.